Innowacyjny system dla supermarketów firmy Viessmann nagrodzony w Niemczech!

Zdjęcie autora: Viessmann Polska

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych

System chłodzący zaprojektowany dla sieci supermarketów Aldi, wykorzystujący propanowe pompy ciepła zdobył nagrodę Innowacyjność w Dziedzinie Klimatu i Środowiska w Niemczech.

ESyCool green, system energetyczny do zastosowań chłodniczych firmy Viessmann, zdobył nagrodę za Innowacyjność w Dziedzinie Klimatu i Środowiska w Niemczech - Innovationspreis für Klima und Umwelt (IKU) w kategorii Innowacje w Zakresie Ochrony Klimatu.

Viessman nagrodzony przez organy państwowe…

Nagroda IKU jest przez przyznawana co dwa lata przez niemieckie Federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Budowlanego i Nuklearnego oraz Federalne Stowarzyszenie Przemysłu Niemieckiego. IKU ma zwrócić uwagę na wzmocnienie świadomości publicznej w zakresie kwestii związanych z klimatem i ochroną środowiska - oraz podkreślać znaczenie know-how pochodzącego z Niemiec.

Niemiecki sekretarz stanu ds. Środowiska Jochen Flasbarth, w Berlinie przekazał nagrodę w ręce Joachima Janssena, dyrektora generalnego Grupy Viessmann.

"Nagroda ta zachęca nas do dalszego rozwijania zrównoważonych rozwiązań energetycznych, które przyniosą korzyści przyszłym pokoleniom" - powiedział Joachim Janssen współzarządzający dyrektor generalny firmy Viessmann, odbierając Nagrodę za Innowacyjność na rzecz Klimatu i Środowiska.

Przedstawiciele Viessmann odbierają niemiecką nagrodę za innowacyjność dla klimatu i środowiska. (Fot: Viessmann)

Czym jest ESyCool green?

Firma Viessman opracowała system ESyCool green we współpracy z niemiecką grupą Aldi Nord. System został specjalnie zaprojektowany dla sieci supermarketów i po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w ubiegłym roku na EuroShop 2017.

ESyCool green to wysoce wydajny system energetyczny, który kontroluje i optymalizuje przepływ energii w supermarkecie. Działa w oparciu o pompy ciepła w połączeniu ze zoptymalizowanymi szafami chłodniczymi i komorami chłodniczymi, a także zintegrowanym magazynem energii lodowej i systemem fotowoltaicznym.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z nagrody i pragnę zwrócić uwagę na to, jak innowacyjne jest nasze rozwiązanie. Posiada rozwiązania unikalne na rynku - szczególnie w zakresie magazynowania energii z lodu "- stwierdził Frank Winters, dyrektor generalny Viessmann Refrigeration Solutions.

Część chłodniczo-grzewcza systemu składa się z pomp ciepła solanka-woda pracujących z wykorzystaniem naturalnego czynnika chłodniczego R290 (propan) w małych, hermetycznie zamkniętym w obwodach. Według firmy Viessman technologia pompy ciepła wymaga około 95% mniej czynnika chłodniczego niż w przypadku konwencjonalnych systemów.W zależności od powierzchni dyskontu, średnio wykorzystuje się około 100 kg czynnika chłodniczego, podczas gdy propanu potrzeba około 5 kg.

Rozwiązanie ESyCool działa obecnie w kilku projektach pilotażowych ALDI Nord.

Zobacz również