Porównanie cen PV – o ile staniały w porównaniu z 2023?

Oszczędności, jakie może przynosić zainstalowana na dachu lub przy domu instalacja fotowoltaiczna, zależą od wielu czynników. Nasłonecznienie, zacienienie, orientacja paneli, obecność lub brak magazynu energii, zastosowana technologia, nawyki domowników – to wszystko wpływa na ilość energii, jaką wytwarzamy i konsumujemy dzięki prywatnej PV. Zanim zaczniemy myśleć o zyskach, trzeba przeanalizować koszty inwestycji. Czy w 2024 roku zapłacimy za fotowoltaikę z magazynem więcej, czy mniej niż w poprzednich latach?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Porównujemy ceny fotowoltaiki i magazynów energii z lat 2022 i 2023 do obecnych. 
  • Zarówno PV i magazyny widocznie tanieją, pomimo dużej inflacji ostatnich lat.

Przeanalizowaliśmy wyceny dwóch zestawów fotowoltaiki i magazynów energii oraz koszty rozbudowy domowego magazynu energii. Z naszych obliczeń wynika, że mimo tego, że takie instalacje nadal wymagają sporych nakładów inwestycyjnych, to jednak tanieją.

Niższe ceny

Zacznijmy porównanie od instalacji fotowoltaicznej o mocy 7,11 kWh, składającej się z 18 modułów PV zamontowanych na dachu skośnym pokrytym dachówką. Elektrownia solarna, która w ciągu roku powinna wyprodukować około 7 000 kWh, współpracuje w tym przypadku z falownikiem o mocy 6 kW i magazynem energii o pojemności 10 kWh. W wycenie uwzględniono montaż licznika energii. W listopadzie 2022 roku trzeba było zapłacić za taką instalację ponad 74 tysiące złotych. Obecnie cena to około 61,5 tysiąca. Na przestrzeni trochę ponad roku cena spadła o 16,8%.

Podobny spadek (o 15,2%) nastąpił dla wyceny innego projektu. Tym razem mowa o nieco większej instalacji fotowoltaicznej – obejmującej 21 sztuk modułów PV o łącznej mocy 9,66 kW. Taka instalacja powinna wyprodukować rocznie około 9 600 kWh. Przedstawione ceny obejmują również magazyn energii o pojemności 7,1 kWh i falownik hybrydowy 10 kW. W maju zeszłego roku taki zestaw kosztował 72 tysiące złotych. Na wycenie wykonanej w lutym 2024 roku widnieje kwota około 61 tysięcy. W niecały rok cena zmieniła się o prawie 11 tysięcy, czyli wspomniane 15,2%.

Ostatnim przykład będzie mniej typowy – nie dotyczy kupna całej instalacji produkującej i magazynującej energię elektryczną, ale rozbudowy istniejącego już magazynu energii. Koszt powiększenia pojemności magazynów o 5 kWh wynosił w październiku 2022 roku 18,2 tysiąca złotych. Obecnie jest to około 12,4 tysiąca. Ceny magazynów spadły więc o 31%.

Skąd te spadki?

Wraz z rozwojem technologii fotowoltaicznej  i zapotrzebowania na zieloną energię rosną możliwości produkcyjne. Planowane jest też dalsze zwiększanie mocy wytwórczych poszczególnych komponentów paneli fotowoltaicznych: polikrzemu, wafli krzemowych, ogniw i modułów. Większa podaż oznacza więc niższe ceny. 

Możliwości produkcyjne komponentów modułów fotowoltaicznych – stan obecny i oczekiwania. Źródło: IEA

Sytuacja na rynku producentów magazynów energii elektrycznej również wskazuje na to, że ceny półproduktów będą w najbliższym czasie spadały, co przełoży się też na koszty produktów końcowych, jak samochody elektryczne lub magazyny energii. Te trendy pokrywają się z zapotrzebowaniem na zieloną energię i systemy moderujące i stabilizujące sieć, związanym z konieczną do przeprowadzenia transformacją energetyczną. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia