Wentylacja pomieszczeń pompą ciepła – możliwe?

wentylacja pompą ciepła
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

wentylacja pompą ciepła

Podziel się

Jak wiadomo, budynki mieszkalne można wentylować grawitacyjnie lub za pomocą wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (np. rekuperatory) lub poprzez wentylację mechaniczną wyciągową.

 
Ostatnią z możliwości wykorzystujemy właśnie w pompach ciepła do przygotowania cwu. Wywiew powietrza z pomieszczeń jest wymuszony poprzez wentylator znajdujący się w pompie ciepła, natomiast nawiew powietrza z zewnątrz odbywa się podciśnieniowo poprzez nieszczelności (np. nawiewniki szczelinowe w oknach). Praca instalacji została przedstawiona na załączonej grafice.
Wentylowanie budynku za pomocą pompy ciepła do cwu umożliwia odzysk części ciepła z powietrza wywiewanego, które byłoby tracone wymuszając ruch powietrza za pomocą zwykłego wentylatora wyciągowego. Odzysk ciepła jest jednak możliwy jedynie w czasie podgrzewu wody w zasobniku, przez resztę czasu instalacja wentylacji będzie pracowała bez odzysku ciepła. Zakładając, że użytkownicy będą zużywali dziennie 250 litrów ciepłej wody o temp. 40°C to instalacja wentylacji będzie pracowała z odzyskiem ciepła przez ponad 5 godzin na dobę.


Czytaj cały artykuł - TUTAJ


Dodatkowo, jeżeli inwestor zdecydował się na zakup pompy ciepła z myślą o grzaniu ciepłej wody użytkowej to otrzymuje urządzenie wentylacyjne niejako za darmo. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na stosunkowo niewielki spręż dyspozycyjny wentylatora w pompach ciepła, co przekłada się na konieczność wykonywania instalacji o niewielkich oporach przepływu powietrza. Stąd funkcja wentylacji za pomocą pomp ciepła do przygotowania cwu jest zalecana dla niewielkich budynków jednorodzinnych lub obiektów letniskowych.
Pompy ciepła do przygotowania cwu należą do grupy powietrznych pomp ciepła. Ciepło jakie ogrzewa wodę w zasobniku jest sumą energii elektrycznej oraz energii pobranej z powietrza, przy czym udział energii elektrycznej to zazwyczaj mniej niż 30%. Powietrze może być zasysane przez urządzenie z pomieszczenia w którym się znajduje lub poprzez system kanałów wentylacyjnych z innych pomieszczeń lub z zewnątrz budynku.
Szymon Lenartowicz
Dział Wsparcia Technicznego i Szkoleń Viessmann
viessmann 255
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia