Ceny polikrzemu wzrosły o blisko 550 proc. Pierwsze spadki spodziewane w 2023 roku

Krzem polikrystaliczny (inaczej zwany polikrzemem) jest jednym z najważniejszych materiałów niezbędnych do produkcji ogniw fotowoltaicznych. Ceny surowca znacznie wzrosły od 2020 roku. Na ten stan wpłynął fakt, że podaż nie nadąża za popytem w energetyce słonecznej. Chińska branża prognozuje, że pierwsze spadki surowca będą odczuwane dopiero w 2023 roku.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Według organizacji branżowej China Silicon Industry Association, na wyliczenia której powołuje się ośrodek Rystad Energy, cena polikrzemu gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat. W drugim kwartale 2020 roku cena wynosiła 7 dolarów za kilogram, podczas gdy obecnie utrzymuje się na poziomie 45,47 dolarów za kilogram. Oznacza to wzrost o blisko 550 proc. Wzrost cen zdecydowanie przełożył się na ceny modułów fotowoltaicznych. Branża z niecierpliwością czeka na informacje o spadkach cen polikrzemu. Tych należy się spodziewać wyłącznie w sytuacji, gdy na rynku pojawią się nowi producenci polikrzemu lub obecni rozszerzą produkcję surowca.

Ceny na rynku spot, ceny w kontrakcie

W znacznie lepszej sytuacji są producenci komponentów fotowoltaicznych, którzy pozyskują surowiec na bazie umów długoterminowych. Obecnie cena na rynku spot może być znacznie wyższa niż cena w kontrakcie. Branża spodziewa się, że pod koniec 2022 roku rynek PV będzie dysponował dużą liczbą linii produkcyjnych polikrzemu.

Rośnie moc linii produkcyjnych

Amerykański dostawca usług energetycznych Clean Energy Associates (CEA) w raporcie dotyczącym planu prognoz cen energii słonecznej na drugi kwartał 2022 roku wskazał, że wraz z ekspansją producentów środowisko rynkowe stanie się bardziej konkurencyjne. Globalne zdolności produkcyjne polikrzemu mają osiągnąć 285 GW do końca tylko tego roku – informuje Rystad Energy.

Spadek cen polikrzemu w 2023 r.

Zgodnie z szacunkami w raporcie CEA, cena polikrzemu do końca 2022 roku utrzyma się na poziomie około 30 dolarów za kilogram. Cena spadnie po raz pierwszy dopiero w pierwszym kwartale 2023 roku, ponieważ coraz więcej producentów w Chinach rozpoczyna produkcję na nowych liniach. Jest możliwość, że może wystąpić nadpodaż surowca. Uznany ośrodek analityczny BloombergNEF zwrócił również uwagę, że do końca 2023 roku będzie wystarczająco dużo fabryk polikrzemu, aby dostarczyć moduły fotowoltaiczne o mocy do 500 GW.

Średnie ceny wafli krzemowych (płytek krzemowych) spadną o 23 proc. z poziomu 0,13 dolarów za wat do końca 2023 roku, przy założeniu, że ceny polikrzemu spadną o 10 dolarów za kilogram.

Ile polikrzemu potrzebuje moduł PV?

Poziom cen krzemu polikrystalicznego znacznie wpływają na poziom cen modułów fotowoltaicznych. Jak podaje Rystad Energy, każdy wat w module PV wymaga około 3 gramów pierwotnego polikrzemu. Oznacza to, że moduł PV o mocy znamionowej około 400 W wymaga 1,2 kilograma polikrzemu. Jeśli jest to duży moduł o mocy 700 W, będzie korzystać z 2,1 kilograma polikrzemu. Koszt wówczas wyniesie około 90 dolarów przy obecnych cenach surowców.

Źródło: Rystad Energy, BloombergNEF, China Silicon Industry Association

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia