Magazyny energii – czy mają szansę na rozwój w Polsce? Rozmowa z ekspertem
Podziel się
Maria Niewitała-Rej: Jak obecnie wygląda sytuacja przydomowych magazynów energii w Polsce okiem producenta? Kto w nie inwestuje?
Dariusz Siwek.: Obecny model rozliczania nadprodukcji z PV przez prosumentów nie sprzyja inwestowaniu w magazyny energii. Jednak z uwagi na zapowiadane zmiany prawne na rynku rezydencjalnym na mniej korzystne, widzimy już początek wzrostu zainteresowania takimi rozwiązaniami. Dotychczas magazynami energii interesowali się głównie klienci, którzy świadomie chcieli wybrać proekologiczne rozwiązanie, takie jak zwiększenie autokonsumpcji zielonej energii z własnych paneli fotowoltaicznych lub chcący zapewnić sobie zasilanie awaryjne w przypadku zaniku napięcia w sieci, bez konieczności korzystania z kłopotliwego w obsłudze agregatu.
M.N.R.: A co z większymi systemami?
Dariusz Siwek.: Jeżeli chodzi o większe magazyny - sytuacja wygląda podobnie. Regulacje prawne dopiero się tworzą. Do niedawna nie funkcjonowała nawet definicja magazynu w prawie energetycznym. Jednak operatorzy i sektor biznesowy już wykazują pewne zainteresowanie magazynowaniem energii, powstają pierwsze instalacje. Spoglądając na rozwiązania funkcjonujące w innych krajach europejskich, jesteśmy pewni, że już w niedalekiej przyszłości magazyny energii np. przy farmach PV, staną się dość powszechne w Polsce.
M.N.R.: Jakie magazyny energii mają Państwo w ofercie - czy raczej przydomowe, czy przeznaczone do większych instalacji?
Dariusz Siwek.: Firma BMZ ma w swoim portfolio magazyny energii zarówno przydomowe: ESS Z do współpracy z inwerterami bateryjnymi (idealne rozwiązanie do modernizacji istniejących instalacji i większych systemów) oraz Hyperion do współpracy z falownikami hybrydowymi (preferowana opcja dla nowych instalacji PV), jak i do większych instalacji: seria IndustriAE, która jest zawsze dopasowywana pod konkretną aplikację.
M.N.R.: A jakie mają pojemności?
Dariusz Siwek.: Nasz najmniejszy magazyn ma około 8,9 kWh energii nominalnej. Górnej granicy praktycznie nie ma, jako że nasze magazyny przemysłowe są w pełni modułowe, więc zajmujemy się projektami nawet powyżej 100 MWh.
M.N.R.: Który rodzaj magazynów energii Pana zdaniem powinien być bardziej rozwijany - przydomowe czy komercyjne?
Dariusz Siwek.: Oba rodzaje magazynów mimo kluczowej wspólnej cechy jaką jest magazynowanie energii za pomocą ogniw litowo-jonowych, mocno się różnią funkcjonalnością oraz oczywiście rozmiarem. Należy więc je rozwijać niezależnie. Jednocześnie uważam, że profesjonalna firma, która poważnie podchodzi do tematyki magazynowania energii powinna posiadać w ofercie i rozwijać oba rodzaje magazynów i tak też właśnie czynimy, oczywiście wykorzystując doświadczenie z obu segmentów.
M.N.R.: To co zawsze najbardziej interesuje inwestorów, to koszty. Ile kosztują magazyny energii w zależności od mocy i jakie są trendy dotyczące cen - wzrostowe czy spadkowe?
Dariusz Siwek.: Oczywiście wraz z większą skalą, cena za kWh magazynu spada, więc większe jednostki w przeliczeniu na jednostkę energii są z reguły tańsze. Jednak z drugiej strony konkurencja na rynku przydomowych magazynów stale rośnie, głównie ze strony producentów z Chin. Do tego w wielu krajach występują dotacje do zakupu. Również w Polsce być może takie dotacje się pojawią wraz z przyszłoroczną edycją programu Mój Prąd 4.0.
Ceny samych ogniw, które stanowią główny koszt magazynu, również od lat spadają, choć ostatnie problemy łańcucha dostaw dotknęły i tę branżę, więc może to zmienić te trendy, przynajmniej na jakiś czas. Ponadto do niedawna magazyny energii w Polsce były obiektem zainteresowania wąskiego grona klientów, przez co wiele firm oferowało je z wysoką marżą. Uważamy, że nadchodzące zwiększenie zainteresowania magazynowania i chęć pozostania konkurencyjnym przez instalatorów, spowoduje obniżenie cen w przyszłości. Zresztą często wśród konsumentów panuje mit, że magazyn energii jest bardzo drogi, a już obecnie przydomowy magazyn energii możemy kupić w cenie rodzinnego wyjazdu wakacyjnego.
Dowiedz się więcej o magazynach energii!
Już w najbliższą środę - 27.11.2021 r. o 10:00 zapraszamy na kolejny webinar z cyklu Webinarowa Środa! Podczas spotkania porozmawiamy z Dariuszem Siwkiem o sposobach magazynowania energii dla fotowoltaiki i nie tylko! Poruszymy również takie zagadnienia jak:
- Funkcje magazynów energii
- Rodzaje magazynów energii
- Sposoby podłączenia
- Serwis, bezpieczeństwo, żywotność
- Współpraca z partnerami
Wydarzenie jest bezpłatne. Nie zwlekaj!
DATA: 27 październik 2021
GODZINA: 10:00-11:00
PROWADZĄCY: Siwek Dariusz – Architekt Produktów w BMZ Poland
TEMAT: Sposoby magazynowania energii dla fotowoltaiki i nie tylko
REJESTRACJA:
Rozmawiała Maria Niewitała-Rej