Aktualności Aktualności

Dwutlenek węgla, propan, R32, a może ciągle R410A? Który czynnik jest przyszłością dla pomp ciepła? Posłuchaj ekspertów!

Od pomp ciepła nie ma odwrotu! To ekologiczne źródła ciepła na miarę naszych czasów, które pozwalają tanio i efektywnie ogrzewać budynki. Wpisują się też w trend dekarbonizacji ogrzewania, który jest widoczny w całej Europie. Również pompy ciepła, tak jak każda technologia, muszą stale dostosowywać się do wymagań rynkowych. Co czeka rynek pomp ciepła w najbliższej przyszłości?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

2020 rok był rekordowy pod kątem liczby sprzedanych pomp ciepła. Łącznie sprzedano ok. 56,5 tys. pomp ciepła, przy czym największym zainteresowaniem cieszyły się pompy ciepła typu powietrze woda, których sprzedano aż 42 tys. sztuk. Cały rynek pomp ciepła służących do centralnego ogrzewania wzrósł w 2020 roku o około 77% w stosunku do 2019 r. Tendencje w 2021 roku również są pozytywne i wszystko wskazuje na to, że ten rok również okaże się rekordowy.

Zainteresowanie tą technologią jest tak duże, że zaskoczyło nawet producentów i instalatorów. W ostatnich miesiącach na rynku brakuje urządzeń. Powodów jest kilka, a efektem - popyt znacząco przewyższa podaż.

Zmiany?

Mimo tego, że technologia wykorzystywana w pompach ciepła jest znana od wielu lat, to stale musi się dostosowywać do wymagań rynkowych. Jednym z takich elementów jest konieczność dostosowania wykorzystywanych w pompach czynników chłodniczych. Obecnie stosuje się dość dużo czynników roboczych, ale najpopularniejsze, stosowane w rozwiązaniach domowych to przede wszystkim wodorofluorowęglowodory, czyli fluorowane gazy cieplarniane takie jak R410A, czy wciąż jeszcze stosowane R134a i R407C, nowe z tej grupy R32 i R1234ze, oraz oczywiście zdobywające popularność czynniki naturalne jak R290 czyli propan i R744 czyli CO2. Które z nich znikną z rynku? Czy któryś z czynników zostanie zakazany?

Dowiedz się więcej - Zapisz się na Trendy Energetyczne!

Już 16-17.11.2021 r. zapraszamy na IV Kongres Trendy Energetyczne 2021! Jednym z kluczowych elementów programu będzie panel poświęcony trendom technologicznym i rynkowym w kontekście rynku pomp ciepła, efektywności energetycznej i technice grzewczej. W panelu wezmą udział eksperci: Paweł Lachman - PORT PC, Marek Miara ISE Fraunhofer, Dawid Pantera - Viessmann oraz Maciej Ferdek - Mitsubishi Electric. Moderatorem będzie Grzegorz Burek - Redaktor Naczelny GLOBEnergia.

W trakcie panelu zostaną poruszone takie tematy jak:

  • Co czeka rynek pomp ciepła? Które technologie pozostaną, a które zostaną wyparte?
  • Dwutlenek węgla, propan, R32, a może ciągle R410A? Co jest przyszłością dla pomp ciepła? R32 - czynnik przejściowy, czy docelowy?
  • Pompy ciepła plug and play - szansa na zachowanie stabilizacji na rynku?
  • Wyzwania dla deweloperów w obliczu nadchodzących zmian w źródłach ogrzewania budynków wielorodzinnych

Chcesz dowiedzieć się więcej na te tematy? Nic prostszego! Zarejestruj się na Trendy Energetyczne! Podczas wydarzenia poruszymy te, a także wiele innych kwestii! W programie znajdą również między innymi debaty poświęcone megatrendom współczesnej energetyki, local content, dekarbonizacji ogrzewania, a także zmianom w systemie rozliczeń prosumentów. Pełny program sprawdzisz TUTAJ

W tym roku spotkamy się w formie hybrydowej! Możesz uczestniczyć w Trendach Energetycznych z dowolnego miejsca na Ziemi łącząc się z nami online lub spotkać się z nami w Studiu Trendów Energetycznych! Zobacz co zyskasz w zależności od wybranej opcji:

Bądź z nami online!

Obejrzyj streaming online w przystępnym formacie telewizyjnym. Będzie on dostępny na stronie głównej Trendów Energetycznych


Zarejestruj się na event, żeby otrzymywać aktualne informacje i szczegóły o wydarzeniu. Dla zarejestrowanych zostaną udostępnione materiały pokongresowe.

Rejestracja

Spotkaj się z nami w Studiu Trendów Energetycznych!

Chcesz więcej niż spotkania online? Kup bilet do studia Trendów Energetycznych 2021!
Spotkaj się osobiście z branżą, prelegentami oraz poznaj osobiście Trenderów i osobowości Trendów Energetycznych 2021. Kupując bilet do Studia, możesz uczestniczyć we wszystkich debatach i prezentacjach na żywo, a także uzyskasz dostęp do programu specjalnego, który nie będzie transmitowany.


UWAGA! Liczba miejsc ograniczona. Organizator zastrzega sobie możliwość zwrotu biletów w przypadku wprowadzenia restrykcji związanych z Covid-19.

Wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia sprawdzisz na TrendyEnergetyczne.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia