Dzięki oczyszczeniu wód Bałtyku z pozostałości wojennych powstaje nowa morska farma wiatrowa!

morska energetyka wiatrowa
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

morska energetyka wiatrowa

Podziel się

Niemiecka firma energetyczna E.ON oraz norweskie przedsiębiorstwo energetyczno-naftowe - Statoil planują wybudowanie farmy wiatrowej Arkona na Morzu Bałtyckim u wybrzeży Niemiec. Firmy oświadczyły, że obszar ten został oczyszczony z pozostałości amunicji wybuchowej z największych konfliktów wojennych XX wieku.

Obszar budowy jest teraz całkowicie wolny od pozostałości z czasów zimnej wojny, jak również I i II wojny światowej - informuje niemiecka firma energetyczna. Postawienie fundamentów przybrzeżnej farmy wiatrowej Arkona na niemieckich wodach Bałtyku można bezpiecznie rozpocząć w 2017 roku, jak przewidywały plany.

Setki tysięcy min i innego rodzaju amunicji wojennej zostało rozsypane na dnie Bałtyku, którego wody są jednymi z najgęściej usianych minami wód morskich na świecie. Konsorcjum stojące za Gazociągiem Północnym, biegnącym przez Bałtyk z Rosji do wybrzeży Niemiec, oczyściło obszar z pozostałości wojennych.

E.ON zamierza zainwestować przynajmniej 1,3 mld $ w rozwój projektu wiatrowego Arkona. Przedsiębiorstwo Statoil w ubiegłym roku utorowało drogę dla zainwestowania blisko 200 mln $ w energię odnawialną poprzez zakup start-upów, skupiających się na możliwościach w energetyce wiatrowej, magazynowaniu energii, inteligentnych sieciach oraz innych powiązanych z energią technologiach.

Projekt morskiej farmy wiatrowej Arkona zostanie zlokalizowany w odległości ponad 32 km od wybrzeża Niemiec. Farma będzie generować wystarczającą ilość energii, by zaspokoić potrzeby energetyczne 400 tys. przeciętnych gospodarstw domowych. Kiedy projekt zostanie ukończony, farma zredukuje emisję CO2 o ponad 1 mln ton każdego roku.

Opracowano na podstawie: UPI.com

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia