Fakty kontra mity, czyli prawda o inteligentnych licznikach

graf3036235pan
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

graf3036235pan

Podziel się

Nieporozumienie w kwestii zaawansowanych technologii może prowadzić do powstania rozmaitych legend. Podobnie dzieje się w przypadku inteligentnych liczników, których idea rozwija się w kraju, przynosząc modernizację sieci elektrycznych oraz korzyści dla odbiorców energii.

Oto najczęściej rozpowszechniane mity dotyczące inteligentnego licznika. Nasze odpowiedzi przynoszą fakty i prawdziwy obraz inteligentnych liczników.


MIT nr 1

Inteligentne liczniki są mniej dokładne od liczników analogowych
FAKT:
Przed opuszczeniem zakładu produkcyjnego inteligentne liczniki są testowane pod względem dokładności. Niektóre zpublicznych usług łączności wymagają od producentów liczników dostarczenia wyników badań, w celu udowodnienia, że ich produkty generują prawidłowe pomiary. Wszyscy producenci muszą przestrzegać standardów. Przed montażem wielokrotnie wykonuje się testy dokładności, nierzadko porównawcze w stosunku do liczników analogowych. Badania potwierdzają, że inteligentne liczniki są dokładne, aw niektórych przypadkach nawet bardziej dokładne od liczników analogowych.

MIT nr 2
Inteligentne liczniki są zagrożeniem dla zdrowia, ponieważ komunikują się za pomocą sygnałów bezprzewodowych
FAKT:
Dogłębny przegląd literatury naukowej dokonany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazał, że niewielka ilość częstotliwości radiowej (RF) wyprodukowanej przez inteligentne liczniki nie jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia.
Częstotliwość radiowa emitowana przez inteligentne liczniki jest znacznie niższa od poziomu częstotliwości generowanej przez inne urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak telefony komórkowe, elektroniczne nianie, telewizja satelitarna i kuchenki mikrofalowe.
W rzeczywistości, aby uzyskać dawkę równoważną rocznemu użytkowaniu telefonu komórkowego (średnio 15 minut dziennie) użytkownik musiałby być wystawiony na działanie częstotliwości radiowej z inteligentnego licznika przez okres 375 lat. Z ponad 25.000 artykułów opublikowanych na ten temat w ciągu ostatnich 30 lat, wiedza naukowa w dziedzinie zagrożeń dla zdrowia spowodowanych sygnałami bezprzeodowymi jest bardziej rozległa niż w przypadku większości substancji chemicznych.

MIT nr 3
Bezpieczeństwo danych w inteligentnych licznikach jest zagrożone
FAKT:
Podobnie jak w przypadku bankowości, która zapewnia bezpieczny dostęp do informacji w Internecie, tak i przemysł energetyczny korzysta z zaawansowanych technologii bezpieczeństwa i szyfrowania danych w celu ich ochrony w inteligentnej sieci energetycznej. Aby zapewnić prywatność inteligentnych liczników przemysł energetyczny regularnie bada swoje systemy i nieustannie chroni ich bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
MIT nr 4
Inteligentne liczniki są szkodliwe, zwiększają ryzyko pożaru i wybuchu
FAKT:
Inteligentne liczniki muszą spełniać wszelkie normy i wymogi bezpieczeństwa. Od publicznych dostawców energii wymagane są niezależne certyfikaty potwierdzające, że inteligentne liczniki są bezpieczne i wykazują odporność na ciepło, ogień, napięcia, przepięcia i własne ogrzewanie. Inteligentne liczniki muszą więc być sprzętem bezpiecznym i niezawodnym. Niemniej jednak, powinny być instalowane i odinstalowane jedynie przez wykwalifikowanych specjalistów mających na uwadze standardowe środki ostrożności.
MIT nr 5
Inteligentne liczniki nie dają konsumentom żadnych korzyści
FAKT:
Korzystanie z inteligentnych liczników pozwala konsumentowi energii mierzyć oraz przekazywać dane o zużyciu energii bezpośrednio do narzędzia. Dzięki temu nie musimy szacować naszego zużycia energii elektrycznej i możemy zapomnieć o niespodziankach związanych z rachunkami. Inteligentne liczniki dostarczają nam informacji na temat zużycia energii (np. jak wiele czasu, kiedy i w jakich przypadkach, za jaką cenę, możemy korzystać z energii). Uzbrojeni w tą wiedzę, mamy większą kontrolę nad zużyciem energii i miesięcznymi rachunkami. Pracując w ramach inteligentnych sieci energetycznych, inteligentne liczniki pomagają w wykrywaniu oraz powiadamianiu o przerwach w dostawie prądu. Automatyczny system raportowania o przerwach w dostawach umożliwia szybkie zgłoszenie problemu, a co za tym idzie – jego naprawę. Większa niezawodność, szybsze przywrócenie zasilania, wygoda i kontrola to tylko kilka z wielu korzyści płynących z inteligentnych liczników.
Więcej informacji na temat inteligentnych sieci energetycznych znajdziesz na www.domzenergia.pl
Projekt „Od konsumenta do prosumenta – czyli dlaczego warto wdrożyć inteligentne sieci energetyczne w Polsce” dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

 
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia