Aktualności Aktualności

Opłacalność paneli fotowoltaicznych w 2021 roku — co zrobić, by nie stracić?

Zdjęcie autora: SunSol
Zdjęcie autora: SunSol

SunSol

Tworzymy instalacje fotowoltaiczne najnowszej generacji. Oferujemy kompleksowe rozwiązania i obsługę z zakresu realizacji Twojej przydomowej elektrowni – od projektu elektrycznego systemu solarnego, przez jego montaż, aż po serwis.

Podziel się

Panele fotowoltaiczne 2021 – zmiany w prawie

Wokół tematu paneli fotowoltaicznych zrobiło się głośno na początku czerwca, kiedy to resort Klimatu i Środowiska poinformował o planowanych zmianach w prawie dotyczących fotowoltaiki. Zmiany w prawie, a dokładnie w projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii, mają dotyczyć rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii.

Obecnie przepisy dają możliwość:

 • oddania nadwyżki wygenerowanego prądu do sieci,
 • odebrania do 80 proc. oddanej wcześniej energii (najczęściej gdy panele produkują mniej energii).

Kluczowe w temacie paneli fotowoltaicznych jest to, że po zmianach, od 2022 roku nadwyżki te nie będą odbierane, ale sprzedawane podmiotom handlującym energią – po średniej cenie energii z poprzedniego kwartału. Wartość ta jest z kolei publikowana przez URE (np. za 4 kwartał 2020 r. wynosiła ona 256,22 zł/MWh). Niedobór mocy, będzie jednak musiał zostać kupiony. Biorąc pod uwagę stale rosnącą cenę energii, należy zakładać, że cena ta będzie wyższa od ceny, po której energia została sprzedana.

Jak czytamy na portalu Globenergia, Minister Ireneusz Zyska w tym tygodniu uspokajał nastroje, mówiąc, że proponowane w ustawie terminy są umowne. Jego zdaniem czas procedowania przepisów dotyczących paneli fotowoltaicznych sprawi, że 1 stycznia 2022 roku, jest raczej nieosiągalny.

Panele fotowoltaiczne bardziej opłacalne w 2021 roku?

Mimo zapewnień wiele osób już teraz chce zainstalować swoje panele fotowoltaiczne, żeby nie dać się zaskoczyć przepisom. Michał Kitkowski prezes firmy SunSol, która od 2013 roku zajmuje się projektowaniem systemów PV, dostarczaniem paneli fotowoltaicznych do mikroinstalacji i ich instalacją wskazuje, że zrealizowanie inwestycji w 2021 roku – jeszcze przed wdrożeniem nowych przepisów – znacznie skraca czas zwrotu inwestycji.

– Do końca 2021 roku będzie obowiązywał aktualny system rozliczeń opustów, więc na 15 lat mamy zagwarantowane utrzymanie tych warunków. W związku z nadchodzącymi zmianami w ustawie o odnawialnych źródłach energii zauważamy ogromne zainteresowanie naszymi usługami – pozostanie na starych zasadach opustów i skorzystanie z dotacji są kolejnymi czynnikami, które obecnie determinują do podjęcia decyzji. A tę warto podjąć jak najszybciej – po 2021 roku rozliczenia prosumentów na starych zasadach znikną i zwrot z instalacji fotowoltaicznej dla inwestora wydłuży się z 5-6 lat do 7-8 lat – mówi.

Dodaje, że w przypadku paneli fotowoltaicznych, ulga była pierwszym czynnikiem, który sprawiał, że ludzie chętniej zaczynali myśleć o swojej własnej inwestycji – 17-procentowa ulga pozwala na odpisanie ok. 5000 zł od podatku w przypadku kosztu instalacji fotowoltaicznej wynoszącego 30 tys. zł.

Panele fotowoltaiczne – jaki koszt?

Panele fotowoltaiczne zaczęły cieszyć się największą popularnością wraz z pojawieniem się informacji na temat rządowego programu „Mój Prąd”, który wystartował w roku 2019. Dopłaty w jego ramach dedykowane są do instalacji fotowoltaicznych w mikroskali o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW. Jego szacowany budżet wynosił 1 mld zł, ale NFOŚ zwiększył środki o dodatkowych 100 mln zł. Łącznie w jego ramach sfinansowano 220 tys. wniosków. Od 1 lipca rusza kolejna edycja programu. Jakie jednak są koszty instalacji fotowoltaicznej?

– Panele fotowoltaiczne montowane w domu jednorodzinnym zazwyczaj nie przekraczają ustawowych 50 kW, dlatego też nie wymagają uzyskania żadnych zezwoleń, a jedynie zgłoszenia. Pozwolenie na ich instalację wymagane jest w przypadku tych o mocy powyżej 50 kW – tak duże instalacje przeznaczone są dla firm, spółdzielni czy rolników. Koszt takiej inwestycji, w przypadku wspomnianego domu jednorodzinnego, wynosi około 25-30 tysięcy złotych w zależności od klasy zastosowanych komponentów, przy czym dzięki uldze termomodernizacyjnej ostateczny koszt instalacji może wynieść około 20 tysięcy złotych – mówi Michał Kitkowski, CEO Sunsol.

Prezes SunSol dodaje, że ceny od roku ceny stabilnie idą w górę. Spowodowane jest to przede wszystkim rosnącymi cenami stali i aluminium - nawet o 40 proc. od grudnia zeszłego roku - a także niektórych typów blachy, których ceny wzrosły o 70 proc.

- To przełożyło się na zwiększenie kosztów podkonstrukcji. Taka sama sytuacja spotkała branżę OZE, w związku z ogromnym zainteresowaniem zieloną energią. Wzrost cen jest zauważalny – mówi Michał Kitkowski.

Panele fotowoltaiczne - jak wybrać i nie dać się oszukać?

Panele fotowoltaiczne to inwestycja na wiele lat. Warto jeszcze przed wydaniem pieniędzy dobrze rozejrzeć się po rynku, by w przyszłości nie musieć się martwić różnego rodzaju niedoróbkami, brakiem efektywności, czy nawet pożarami. Obecnie na rynku pojawiło się wiele podmiotów, próbujących specjalizować się w montowaniu instalacji fotowoltaicznych - by tylko wykorzystać panujący trend i boom na energię słoneczną. Jak zatem nie dać się oszukać i na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim warto przyjrzeć się firmie, z którą rozważamy nawiązanie współpracy. Wiele podmiotów konkuruje ze sobą w oferowaniu produktów jak najtaniej, co często nie ma nic wspólnego z jakością i zaufaniem. Kryje się pod tym tylko jeden cel – sprzedać jak najwięcej, aby w jak najkrótszym czasie, jak najwięcej zarobić. Wiele firm znika z rynku jeszcze prędzej, niż się na nim pojawia. Takim podmiotom nie zależy na jakości ani trwałości oferowanych przez siebie rozwiązań – nie muszą zabiegać o zadowolenia klienta, gdyż już niedługo i tak nie będzie ich na rynku. Oferując panele fotowoltaiczne, takie firmy charakteryzują się przede wszystkim agresywnością cenową, często na pierwsze spotkanie z klientem przyjeżdżają już z umową, naciskają na to, by jak najszybciej kontrakt został podpisany. Kolejnym problemem, jaki może się pojawić w przypadku skorzystania z usług niesprawdzonego przedsiębiorcy, są możliwe problemy z obsługą serwisową – jeśli firma zakończy działalność, raczej nie będzie się interesować tym, co będzie działo się dalej z instalacjami jej klientów.

Na co zwracać uwagę, przy wyborze firmy instalującej panele fotowoltaiczne:

 • staż pracy - im dłużej firma jest na rynku, tym większe prawdopodobieństwo, że na nim zostanie i przetrwa np. zawirowania gospodarcze. Firmy, które dłużej funkcjonują w branży, mają większe doświadczenie,
 • status prawny - sprawdzenie firmy w KRS i CEIDG to ważny krok, by odsiać firmy-krzaki,
 • kwalifikacje - warto sprawdzić, czy firma, z którą rozważamy nawiązanie współpracy, dysponuje wszystkimi niezbędnymi kwalifikacjami. Doświadczenie poparte dowodami w postaci certyfikatów, dyplomów, można zawsze zweryfikować
 • opinie klientów - zapoznanie się z opiniami klientów na temat usług firmy. Pomocne będą tutaj wizytówka firmy w Google, serwisy społecznościowe czy fora branżowe. Klienci często polecają sprawdzonych doradców w danej firmie, publikują zdjęcia swoich instalacji – daje to najlepszy obraz firmy i jej kompetencji,
 • własna ekipa - własne ekipy instalatorskie to kolejny wyznacznik profesjonalizmu firmy. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad jakością,
 • współpraca z firmami finansowymi - dobra firma, która instalacjami fotowoltaicznymi zajmuje się od lat, na ogół współpracuje z bankami i instytucjami finansowymi w zakresie kredytów i dofinansowań. Oznacza to, że klient nie musi kontaktować się z bankiem na własną rękę w przypadku zainteresowania np. kredytem – doradca energetyczny wszystkim się zajmie,
 • kompleksowość usług - bardziej opłacalny jest wybór takiego przedsiębiorstwa, które zajmie się wszystkimi elementami. Dzięki temu nie tylko unikniemy stresu związanego z mnogością formalności, których będzie jeszcze więcej w przypadku współpracy z kilkoma firmami, ale też będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik.
Instalacja SunSol na Domu Zdrojowym w Sopocie, fot. SunSol

Panele fotowoltaiczne – błędy i zagrożenia

Jakie są najczęstsze błędy w realizowaniu instalacji fotowoltaicznych i co nam może grozić? Od tego, jakie panele wybierzemy, zależy nasze bezpieczeństwo. Michał Kitkowski z firmy SunSol, która jest jedną z najdłużej działających w Polsce firm, zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi mówi, że choć awarie paneli słonecznych zdarzają się rzadko, to ich głównymi przyczynami są przede wszystkim nieużywanie oryginalnych złączek solarnych i nienależycie wykonany montaż, który z kolei zdarza się w przypadku usług wykonywanych przez podwykonawców.

– Ci, w związku z tym, iż rozliczani są z kW zainstalowanej mocy, zdarza się, że wykonują swoje usługi zbyt szybko i niedokładnie, gdyż zależy im na wykonaniu możliwie największej ilości zleceń. Często wykorzystują podkonstrukcje tańsze i szybsze w montażu, ale nie są one dedykowane do danego rozwiązania. Zanim więc podpiszemy umowę na realizację usług, warto też zwrócić uwagę na to, czy wybrana przez nas firma posiada własną, wykwalifikowaną ekipę instalatorską, która realizuje usługi według wyznaczonych standardów, jakie wykonała dotychczas projekty oraz czy jest ubezpieczona. Aby upewnić się co do jakości pracy, dobrze jest móc udać się do siedziby firmy i na montaż, by móc sprawdzić jak proces ten przebiega w praktyce Należy przy tym pamiętać, że podejmujemy decyzje o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych, nie warto więc oszczędzać na rozwiązaniach i usługach fotowoltaicznych. W tym przypadku oszczędności rzędu 5-10 proc. są często iluzoryczne, gdyż kończą się nieporównywalnie wyższymi kosztami za kilka lat – radzi.

Przy wyborze paneli ważnym czynnikiem są także odpowiednie materiały. Cała instalacja fotowoltaiczna składa się de facto z czterech części:

 • moduły fotowoltaiczne - energia słoneczna padająca na moduły przekształcana jest w prąd stały,
 • inwerter - serce instalacji - prąd wytworzony przez moduły, przekształcany jest w falowniku (inwerterze) w prąd zmienny - ten, który może być wykorzystywany przez zwykłe urządzenia domowe,
 • podkonstrukcja - na niej mocujemy panele PV, dlatego ważne jest, by była właściwie dobrana do danej powierzchni dachu,
 • monitoring - umożliwia obserwację poziomu dziennej, miesięcznej i rocznej produkcji energii elektrycznej z domowej instalacji. Często służy temu dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne oraz portal monitorujący.

Panele fotowoltaiczne – jaki sprzęt najlepszy?

Produkcja energii przez instalację fotowoltaiczną zmienia się w ciągu roku. System generuje więcej energii w okresie wiosenno-letnim i mniej w okresie jesienno-zimowym. Można z niej jednak korzystać przez cały rok dzięki odpowiedniemu systemowi bilansowania energii.

Jeśli chodzi o moduły fotowoltaiczne, SunSol podkreśla, że warto korzystać z komponentów wiodących firm, które nad samą technologią pracują przez wiele lat i mają odpowiednie doświadczenie. Oszczędzanie na komponentach sprawi, że efekt pracy całej instalacji, może być daleki od oczekiwań. Rekomendowane przez SunSol rozwiązania to produkty firm, których firma jest autoryzowanym partnerem w Polsce:

 • SunPower - amerykański koncern istniejący od 1985 roku. Dzięki unikatowej technologii Maxeon firma oferuje jedną z najdłuższych gwarancji na rynku – 25 lat i żywotność szacowaną na 40 lat. Produkty te używane są między innymi przez Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA i SpaceX. Produkty mają gwarancję 25 lat, a sprawność po 25 latach użytkowania to 92 proc.
 • REC - największy europejski producent modułów słonecznych i globalny dostawca rozwiązań fotowoltaicznych. Norweski producent szczyci się najniższym odsetkiem modułów wracających do fabryki z powodu wad fabrycznych, który wynosi 0,0001% (400 sztuk z 4 mln wyprodukowanych modułów). REC gwarantuje darmową wymianę modułów w przypadku serwisu. Sprawność paneli fotowoltaicznych po 25 latach to 86-92 proc.
 • Q-CELLS - jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych producentów modułów fotowoltaicznych na świecie, powszechnie szanowany za wysokiej jakości ogniwa krzemowe o konkurencyjnej wydajności. Dział badań i rozwoju firmy mieści się w niemieckim mieście Thalheim, a zakłady produkcyjne w Korei Południowej. Gwarancja sprawności po 25 latach użytkowania to 85 proc.

Jeśli zaś chodzi o inwertery, SunSol poleca:

 • SolarEdge - firma jest światowym liderem w dziedzinie inteligentnej technologii zarządzania energią. Produkty firmy SolarEdge szczycą się unikatową technologią optymalizacji mocy z poziomu modułów, która umożliwia ich monitorowanie oraz maksymalizację produkcji. Klient otrzymuje 12-letnią gwarancję na inwerter oraz 25-letnią gwarancję na optymalizator. Monitoring systemu jest bezpłatny
 • Fronius - falowniki tej austriackiej firmy są świetnym rozwiązaniem zarówno dla dużych
  instalacji przemysłowych, jak i mniejszych elektrowni domowych. Firma działa w branży odnawialnych źródeł energii od 1992 roku. Klient otrzymuje 7-letnią gwarancję na inwerter oraz 5-letnią gwarancję na pokrycie kosztów serwisu
 • fotowoltaikaSMA - to firma z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, jeden z liderów światowego rynku inwerterów. Marka SMA wywodzi się z Niemiec. Firma daje możliwość przedłużenia gwarancji do 20 lat.

Podsumowując: przy wyborze poszczególnych komponentów do tak długoterminowej inwestycji, jaką jest instalacja fotowoltaiczna, warto korzystać z rozwiązań firm, posiadających doświadczenie w branży. Pozwoli to na uniknięcie problemów, niepotrzebnych rozczarować, a także sprawi, że użytkownik będzie mógł cieszyć się z wysokiej wydajności swojej instalacji.