Kiedy warto stosować optymalizację generacji z fotowoltaiki?

PSE opublikowało ceny energii za grudzień dla prosumentów. Skąd tak niska miesięczna rynkowa cena energii (RCEm) dla prosumentów w net-billingu? Czy w 2024 roku cena spadnie poniżej 300 zł/MWh?

Optymalizacja pracy instalacji fotowoltaicznej to temat, na który warto poświęcić trochę czasu. Rola fotowoltaiki, zwłaszcza prosumenckiej jest coraz bardziej dominująca w sektorze energetycznym. Tym samym właściciele mikroinstalacji powinni mieć podstawową wiedzę odnośnie swojej małej elektrowni. Poniżej przybliżamy rolę optymalizatorów mocy.   

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

PSE opublikowało ceny energii za grudzień dla prosumentów. Skąd tak niska miesięczna rynkowa cena energii (RCEm) dla prosumentów w net-billingu? Czy w 2024 roku cena spadnie poniżej 300 zł/MWh?

Podziel się

Optymalizacja mocy - kiedy jest potrzebna?

Optymalizator najbardziej przyda się w sytuacji nieuniknionego zacienienia na modułach. Może ono być skutkiem cienia sąsiedniego budynku czy drzew w ogrodzie. Takie niedogodności nie eliminują danej działki czy dachu do postawienia instalacji. Wystarczy by wszystkim zajął się doświadczony monter, a instalacja na pewno zostanie dobrze skomponowana. Jednym z jej elementów może być właśnie optymalizator mocy.

Cień na instalacji dachowej. Źródło: prostarsolar.

Czy optymalizacje warto stosować tylko do instalacji fotowoltaicznych na które pada regularny cień od przeszkód fizycznych typu słupy, kominy, czy drzewa? Niekoniecznie. Jako zacienienia należy też rozumieć nieregularne zabrudzenia. Jest to zwłaszcza dobrze widoczne na starszych już instalacjach, gdzie każdy moduł jest zabrudzony w innym stopniu. Mankamenty związane z procesami starzenia modułów fotowoltaicznych wyjaśnia Michał Niewiński, Specjalista ds. Projektowych firmy Solfinity.

Źródło: Materiały szkoleniowe Enphase

-Z czasem pojawia się również nieregularna degradacja modułów. Deklaracje producentów np. o starzeniu modułu 0,55% na rok to maksymalna wartość. Nie każdy moduł będzie się starzał w takim tempie. Po kilku latach pracy instalacji może się okazać, że jeden moduł postarzał się o 2%, inny zaś o 10%. Z biegiem lat te różnice będą się pogłębiały - wyjaśnia ekspert Michał Niewiński

Przyjmijmy jednak, że mamy do czynienia z instalacją starzejącą się równomiernie, jednocześnie przeszkody nie rzucają na nią cienia. Czy w takim przypadku zasadne będzie zastosowanie optymalizacji? Okazuje się, że tak.

Nie możemy zapomnieć o różnicach w tolerancji temperatur. Wpływ temperatury na ilość produkowanej energii jest powszechnie znanym faktem. Na karcie katalogowej modułów można go odnaleźć jako temperaturowy współczynnik mocy. Im wyższa temperatura, tym mniej energii produkuje dany moduł. Jak przekłada się to na pracę instalacji?

-Moduły znajdujące się na skraju instalacji mają lepsze możliwości oddawania ciepła i dlatego mają niższą temperaturę. Zaś moduły znajdujące się wewnątrz instalacji bardziej się nagrzewają, gdyż mają gorsze możliwości oddawania ciepła, ze względu na otaczające je moduły. Te moduły mają wyższą temperaturę przez co generują mniej energii - wyjaśnia ekspert.

Dzięki wprowadzeniu optymalizacji, te negatywne czynniki będzie można zminimalizować. Końcowo, dana instalacja może generować o kilka procent więcej energii niż swoja odpowiedniczka bez optymalizacji. 

Poza stosowaniem optymalizatorów mocy, indywidualną pracę modułów pozwalają uzyskać także mikroinwertery. Nad ich rolą w instalacji fotowoltaicznej skupimy się w kolejnym artykule z serii optymalizacji pracy fotowoltaiki.  

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ.

https://globenergia.pl/jak-dziala-optymalizacja-produkcji-energii-z-fotowoltaiki/
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia