Zgłoszono 94 proc. mniej instalacji PV niż w marcu! Enea podała dane z kwietnia!

Do redakcji GLOBENERGIA spływają kolejne dane dotyczące rynku fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce. Sprawdzamy jak wyglądała zmiana systemu rozliczeń prosumentów z perspektywy liczby instalacji fotowoltaicznych zgłoszonych w marcu i kwietniu 2022 roku. Jak bardzo spadło tempo zgłoszeń mikroinstalacji PV do Operatorów Systemu Dystrybucyjnego? Kiedy zainteresowanie wzrośnie?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

Koniec net-meteringu, czas na net-billing

1 lipca 2022 roku rozpocznie się rozliczanie prosumentów w ramach net-billingu. Trafią tam prosumenci, którzy zgłosili swoje instalacje fotowoltaiczne do OSD po 1 kwietnia 2022 roku. W net-billingu będą rozliczani również ci prosumenci, którzy pierwotnie byli rozliczani w systemie opustów, ale zdecydowali się na przejście do net-billingu np. ze względu na chęć skorzystania z programu Mój Prąd 4.0.

W związku z mniejszą opłacalnością net-billingu względem poprzedniego systemu rozliczeń, czyli systemu opustów, przełom marca i kwietnia był określany jako krytyczny moment na rynku mikroinstalacji prosumenckich. Wielu właścicieli firm z sektora fotowoltaicznego patrzyła w przyszłość z obawami, czy net-billing, który od 1 lipca zastąpi opust, nadal utrzyma stabilny rozwój branży PV.

Jak się okazało, na przełomie marca i kwietnia 2022 roku doszło do tąpnięcia na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. W pierwszej kolejności fatalnymi danymi z rynku podzieliło się z nami PGE Dystrybucja S.A., tym razem prezentujemy dane z północno-zachodniej Polski, czyli obszaru funkcjonowania ENEA Operator Sp. z o.o.

Dane ENEA Operator

Dane dotyczące rynku PV przekazała Enea Operator. Zgodnie z nimi, w marcu 2022 roku na terenie zarządzanym przez Eneę zgłoszono 17 941 mikroinstalacji fotowoltaicznych. I w tym przypadku nie było niespodzianek - w kwietniu 2022 roku liczba ta spadła do zaledwie 1 019 zgłoszeń. Oznacza to 94 proc. spadek na przestrzeni jednego miesiąca. A jak wyglądał marzec i kwiecień w zeszłym roku? Enea poinformowała, że w zeszłym roku w marcu zgłoszono 3 046 mikroinstalacji fotowoltaicznych, natomiast w kwietniu 2021 roku było to już 4 891 mikroinstalacji prosumenckich. Zatem, w kwietniu ubiegłego roku liczba zgłoszeń wzrosła o prawie 61 proc.

Liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych zgłoszonych na przełomie marca i kwietnia w latach 2021 i 2022.
Źródło: ENEA Operator Sp. z o.o.

Kiedy zainteresowanie wzrośnie?

W ocenie branży,  rynek instalacji prosumenckich zacznie się odbudowywać na przełomie pierwszego i drugiego półrocza 2022 roku. Będzie wynikało to z faktu, że zdecydowana większość inwestorów, którzy chcieli wykonać swoje instalacje do połowy roku, przyspieszyła decyzję z uwagi na zmianę przepisów i wykonała instalację do końca marca.  W branży pojawiają się również głosy, że aby rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych się odbudował konieczne będzie rozpoczęcie rozliczania pierwszych instalacji fotowoltaicznych w nowym systemie. Klienci muszą zapoznać się z nowym systemem i zobaczyć, że korzystając z nowego rozliczenia również będą oszczędzać.

Wysokie ceny energii pomocą fotowoltaice domowej

W dalszym rozwoju segmentu fotowoltaiki domowej i wzroście zainteresowania mogą również pomóc medialne informacje o przewidywanych drastycznych podwyżkach cen energii. Rosnące ceny energii elektrycznej sprawią, że inwestycja w PV w dalszym ciągu będzie uzasadniona ekonomicznie.

Źródło: Enea Operator Sp. z o.o.

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Komentarze dla tego wpisu są zamknięte.