Zużyte akumulatory Nissana zostaną wykorzystane do przechowywania danych!

Zużyte akumulatory pozyskane z samochodów Nissan Leaf zyskały drugie życie. Dzięki pomysłowi australijskiego startupu akumulatory z drugiej ręki mogą posłużyć do przechowywania danych! Relectrify, czyli australijski startup zajmujący się technologią akumulatorów, uzyskał już aprobatę Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej dla swojego produktu ReVolve.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Australijski startup wykorzystuje zużyte akumulatory Nissana do przechowywania danych

Produkt ReVolve, w którym zastosowano akumulatory z drugiej ręki do pojazdów elektrycznych Nissan Leaf, wykorzystuje opatentowaną przez Relectrify technologię sterowania na poziomie ogniw, która łączy w sobie zintegrowany system zarządzania akumulatorami (BMS) i rozwiązanie sprzętowe falownika. Hybrydowy system zastępuje konwencjonalne systemy BMS i falowniki pojedynczym rozwiązaniem elektronicznym, które umożliwia sterowanie poszczególnymi ogniwami w celu generowania prądu zmiennego (AC) zgodnego z siecią, bezpośrednio z pakietu akumulatorów.

To pierwszy taki produkt na rynku!

Szwajcarska Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna (IEC) ogłosiła, że modułowy akumulatorowy system magazynowania energii o mocy 36 kW/120 kWh został certyfikowany jako zgodny z międzynarodowymi standardami technologicznymi i specyficznymi kodami przyłączenia do sieci. Zdaniem Relectrify, zaproponowane przez nich rozwiązanie, to pierwszy tego typu produkt na świecie. Firma stwierdziła także, że ReVolve to również pierwszy stacjonarny akumulatorowy produkt do magazynowania energii wykorzystujący ponownie wykorzystane baterie EV, który uzyskał certyfikat do wdrożenia w sieci energetycznej w Australii.

ReVolve, fot. Relectrify

ReVolve pokazuje, że technologia BMS+Inverter spełnia wymagania dotyczące wydajności, bezpieczeństwa i zgodności z siecią, wspierając tym samym integrację technologii we wspólnych projektach z wiodącymi światowymi firmami produkującymi baterie do zastosowań w budynkach mieszkalnych, przemysłowych i na skalę sieciową. Według pomysłodawcy, połączona technologia inwertera i zarządzania bateriami rewolucjonizuje magazynowanie energii, zwiększając żywotność cyklu baterii litowo-jonowej nawet o jedną trzecią i zmniejszając koszty elektroniki nawet o 30% w porównaniu do tradycyjnych systemów bateryjnych.

Globalne standardy

Dyrektor generalny Relectrify Valentin Muenzel powiedział, że certyfikaty dowodzą, że technologia firmy może działać bezpiecznie i zgodnie z globalnymi standardami technologicznymi. Tym samym ma oczyszczać drogę dla firmy, aby dostarczać technologię do pracy w sieci interaktywnej, na gwałtownie rozwijających się rynkach magazynowania energii w Europie i Stanach Zjednoczonych (USA).

"Jesteśmy niezwykle dumni z otrzymania tego silnego potwierdzenia, że nasza technologia jest gotowa do szerokiej integracji i globalnego wpływu" - powiedział Muenzel.

Liczne testy

Technologia, która może być stosowana w systemach magazynowania energii w budynkach mieszkalnych, przemysłowych i sieciach elektroenergetycznych, z nowymi lub zużytymi bateriami, została już przetestowana w licznych technicznych projektach pilotażowych na całym świecie. Dyrektor ds. strategii i transformacji Counties Energy Group Moonis Vegdani powiedział, że właściciel sieci dystrybucyjnej rozszerzy teraz swój rollout technologii magazynowania Relectrify, aby pomóc mu w integracji rozproszonych zasobów energetycznych w bezpieczniejszy, tańszy i efektywny czasowo sposób. Firma nie może się doczekać wprowadzenia tej technologii do Nowej Zelandii, co ma odbyć się w tym roku. 

Źródło: pv-magazine

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia