Aluminiowy kręgosłup systemu mocowań paneli PV.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Ryflowane szyny montażowe Właściwy dobór szyny montażowej ma bezpośredni wpływ nie tylko na sztywność i trwałość konstrukcji mocowania paneli fotowoltaicznych, ale również na szybkość i łatwość montażu.

 
Dobór szyny będzie zatem decydował także o ostatecznej cenie całego systemu. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Ciekawą propozycją są ryflowane szyny montażowe stosowane w systemach polskiego producenta firmy Corab. Szyny montażowe są elementem systemów mocowań paneli fotowoltaicznych. Stosowane są zarówno w systemach montowanych na dachach, jak i w wolnostojących. Służą do łączenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych oraz paneli fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne mocuje się do szyn konstrukcyjnych za pomocą klem dociskowych. Elementy te wraz z klemami dociskowymi i połączeniami gwintowanymi łączą wszystkie elementy konstrukcyjne systemu.  
 
Uniwersalna szyna SM-50
Szyna do montażu konstrukcji fotowoltaicznych Corab SM-50 ma w przekroju poprzecznym zarys kwadratu. Charakteryzuje się tym, że środek szyny wypełnia kanał mający w górnej ściance wzdłużny otwarty tunel, a na każdym narożniku tego kanału osadzone są cztery kwadratowe tunele. W szynie SM-50 zastosowano obustronnie ryflowane, na dolnych i górnych poziomych zagięć. Szyna ze względu na swoją chropowatość w czasie montażu zwiększa tarcie elementów montażowych i łączących. Ułatwia to nie tylko sam montaż, ale korzystnie wpływa na trwałość i wytrzymałość połączenia.
 
Szyna montażowa ryflowana SM-25x47
Lżejszym odpowiednikiem szyny SM- 50 jest szyna montażowa Corab SM- -25x47. Tu również zastosowano komorę montażową z wzdłużnym otwartym tunelem przeznaczoną pod śruby teowe lub nakrętkę młoteczkową. Aluminiowa szyna jest również ryflowana i odporna na korozję. Szynę można wykorzystywać jako zamiennik szyny SM-50 w większości systemów montażowych firmy Corab. Źle wykonana i dobrana szyna będzie miała wpływ na trwałość konstrukcji.
 
Pamiętajmy, że jest stale poddawana licznym napięciom i naprężeniom oraz tworzy kręgosłup systemu. Natomiast łatwość i szybkość montażu decyduje o ostatecznym koszcie wykonania takiej instalacji. Dlatego warto zwrócić uwagę, na jakiej szynie oparty jest system montażu paneli. 
 
Adam Guttmann Corab Sp. z o.o. 
 
Całość w GLOBEnergia 1/2015
 
 
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia