Fotowoltaika z magazynem energii – koszty systemu o mocy 5 kWp na gruncie

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Rozwój i zwiększająca się popularność magazynów energii są korzystne z kilku względów. Po pierwsze, OZE to źródła zależne od warunków atmosferycznych. Akumulatory pozwalają przechowywać wygenerowane nadwyżki i wykorzystać je w czasie większego zapotrzebowania na energię oraz zwiększyć niezależność energetyczną. Ich zastosowanie przyczynia się do zwiększenia autokonsumpcji i ograniczenia strat energii wynikających z systemu opustów, w którym jeszcze rozliczają się prosumenci. Jeśli zaproponowana zmiana systemu rozliczeń wejdzie w życie wraz z nowelizacją ustawy OZE, zwiększenie autokonsumpcji będzie jeszcze bardziej opłacalne, bo energia zużyta na potrzeby własne nie będzie obarczona opłatami dystrybucyjnymi.

Wykorzystanie magazynów energii pomaga również w odciążeniu sieci elektroenergetycznych. Instalacje fotowoltaiczne, które są najpopularniejszym rozwiązaniem OZE w domach jednorodzinnych, produkują energię elektryczną w ciągu dnia i dostarczają duże ilości energii do sieci w tym samym czasie. Zastosowanie magazynów energii pozwala zgromadzić część energii, a tym samym nieco odciążyć sieć. To aspekt, na który coraz częściej zwracają uwagę operatorzy systemów dystrybucyjnych. Obciążenie sieci przez fotowoltaikę jest zresztą jednym z argumentów konieczności wprowadzenia zmian w systemie rozliczeń prosumentów.

Potrzeba zwiększenia autokonsumpcji jest również dostrzegalna w programie Mój Prąd, którego kolejna edycja ma wspierać zakup akumulatorów. Zgodnie z zapowiedziami, wysokość dofinansowania prawdopodobnie będzie się zawierała w przedziale od 25% do 50% wartości magazynu energii. Takie dofinansowanie jest potrzebne, gdyż wykorzystanie magazynu energii jeszcze znacząco podnosi cenę instalacji i wydłuża okres zwrotu.

Właśnie dlatego, przybliżamy dzisiaj koszty instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW z magazynem energii. Analizujemy otrzymaną ostatnio ofertę na taki system.
Firma wykonawcza przygotowała dla nas wycenę instalacji na gruncie o mocy 4,75 kW opartą o moduły Hyundai typu shingled, każdy o mocy 475 Wp oraz falownik mocy 5 kW. Do instalacji firma dobrała magazyn energii Luna 2000 o pojemności 5 kWh. Ile kosztuje taka instalacja?

UWAGA: Przedstawiona analiza nie jest ofertą, a jedynie materiałem redakcyjnym przygotowanym na podstawie przykładowej oferty uzyskanej od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak np. długość trasy kablowej.

Instalacja o mocy 4,75 kWp oparta na modułach typu shingled o mocy 475 Wp i falowniku 5 kW, z magazynem energii o pojemności 5 kWh. W skład instalacji wchodzi:

  • 10 modułów Hyundai HiE-S475VI mocy 475 Wp
  • Falownik Huawei SUN 2000-5KTL - M1 o mocy 5 kW
  • Magazyn energii Luna2000-5-S0
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • Zabezpieczenie strony AC i DC
  • Okablowanie strony AC i DC
  • Montaż, pomiary, dokumentacja
  • Transport, dostawa

Koszt: 42 000 zł brutto

Moc instalacji a pojemność magazynu energii

Moc instalacji fotowoltaicznej dobiera się na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej i rachunków za prąd. Biorąc pod uwagę funkcjonujący jeszcze system opustów przyjmuje się, że na 1000 kWh zużytych w ciągu roku dobiera się około 1,2 kWp instalacji. Instalacja o mocy 4,75 kWp będzie zatem odpowiednia dla gospodarstwa domowego, które zużywa rocznie około 4000 kWh energii. W przeliczeniu na dzień, takie gospodarstwo domowe zużywa około 11 kWh dziennie. Magazyn energii o pojemności 5 kWh zgromadzi zatem niecałą połowę dziennego zapotrzebowania na energię. Doliczając do tego przeciętną autokonsumpcję na poziomie 20-30% okazuje się, że wykorzystanie magazynu energii pozwala w znacznym stopniu uniezależnić się od Zakładu Elektroenergetycznego.

Wyceniona instalacja wyprodukuje rocznie około 4750 kWh.

Cena

Cena instalacji na wybranych komponentach, na gruncie wynosi 42 000 zł brutto. Jest to instalacja wyceniona dla gospodarstwa domowego, więc podatek VAT wynosi 8%.

Cena jednostkowa brutto dla tej instalacji wynosi 8 842 zł/kWp. Warto dodać, że w przypadku tej instalacji, cenę jednostkową podnosi również montaż na gruncie, który jest najdroższym rozwiązaniem w przypadku mikroinstalacji. Przykładowo, instalacja wykonana na dachówce na tych samych komponentach byłaby około 1 000 zł tańsza.

Okres zwrotu

Okres zwrotu dla tej inwestycji bez uwzględnienia wsparcia finansowego szacowany jest na około 12 lat. W przypadku odliczenia części kosztów w ramach ulgi termomodernizacyjnej, okres zwrotu zostanie przyspieszony do około 10 lat i kilka miesięcy. Jeżeli w programie Mój Prąd zostałaby uwzględniona dotacja do magazynów energii i w Moim Prądzie 4.0. instalacja zwróciłaby pewnie o kolejny rok szybciej.

Uzgodnienie z rzeczoznawcą

Zgodnie z zapisami prawa budowlanego które weszły w życie 19 września 2020 roku, każda instalacja fotowoltaiczna o mocy większej niż 6,5 kW (biorąc pod uwagę moc po stronie DC czyli moc zainstalowanych modułów fotowoltaicznych), wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą. W związku z tym, ta instalacja nie wymagałaby uzgodnienia.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia