Ile kosztuje magazyn energii? Podajemy koszty kompleksowego montażu dla trzech wariantów

Masz mikroinstalację fotowoltaiczną w net-billingu i chcesz rozbudować ją o magazyn energii? Nie mogłeś lepiej trafić! W tym artykule sprawdzamy ile kosztuje magazyn energii w zależności od pojemności. Z czym wiąże się rozbudowa instalacji o magazyn energii? Czy trzeba zmieniać falownik, by zainstalować magazyn energii?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

W redakcji GLOBENERGIA przygotowaliśmy zestawienie kosztów magazynów energii. Podane koszty dotyczą kompleksowego montażu magazynu energii BYD HVS w trzech wariantach. Oferty dotyczą magazynów o pojemności 5,1 kWh, 7,7 kWh i 10,2 kWh. Ile kosztuje magazyn energii w zależności od pojemności?

Co zawiera oferta na magazyn energii?

Zanim przejdziemy do kosztów magazynu energii konieczne będzie wyjaśnienie, co wchodzi w skład oferty na kompleksowy montaż. Oferta przede wszystkim zawiera koszt magazynu energii BYD HVS (o mocach 5,1 kWh, 7,7 kWh i 10,2 kWh). W kosztach uwzględniono także rozdzielnice SZR, których zastosowanie jest konieczne, aby korzystać z funkcji zasilania rezerwowego. Wyceny zawierają również dodatkowe zabezpieczenia AC, przewody obwodu rezerwowego, dostawę i dojazd do miejsca inwestycji.

Kompleksowy montaż

W ramach zaprezentowanych kwot mieści się także montaż dodatkowego licznika energii do komunikacji magazynu z falownikiem. W ramach usługi firma instalacyjna deklaruje również aktualizację dokumentacji projektowej. Chodzi tutaj np. o aktualizację dokumentacji powykonawczej, dokumentacji PPOŻ. Wykonawca aktualizuje również zgłoszenie mikroinstalacji (ZM) do operatora. W ofercie uwzględniono także prace elektryczne polegające na połączeniu wszystkiego w jeden układ, a także modyfikacje rozdzielnicy głównej.

Ważna kwestia - falownik fotowoltaiczny

Warto zwrócić uwagę na to, że aby możliwe było podłączenie magazynu energii, potencjalny inwestor musi posiadać już falownik sieciowy, który jest przystosowany do pracy z takim systemem. Takimi falownikami są m.in. GoodWe ET, Sofar Solar HYD oraz Fronius Symo GEN 24. Instalacje fotowoltaiczne, których sercem jest zwykły falownik sieciowy mogą nie mieć możliwości bezpośredniej współpracy z magazynem energii lub nie mieć funkcji zasilania rezerwowego.

Co jeśli mam zwykły falownik sieciowy?

Czy w takim razie posiadacze zwykłych falowników sieciowych nie będą mieli możliwości dołączenia magazynu? W takiej sytuacji rozwiązaniem może być np. dołożenie tzw. falownika pełniącego funkcję ładowarki do baterii. Taką funkcję może pełnić np. GoodWe BT.

Rozwiązanie to można dołożyć do istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Falownik będzie wtedy pełnił funkcję ładowarki dla baterii i funkcję zasilania rezerwowego. Jest to falownik, do którego nie podpinamy modułów fotowoltaicznych. Wiąże się to z tym, że przy zasilaniu rezerwowym nie można doładować magazynu nawet wtedy, gdy mamy odpowiednie nasłonecznienie. Wówczas działanie zasilania rezerwowego ogranicza pojemność magazynu.

W przypadku, gdy zastosowany falownik jest hybrydowy, bateria może być doładowywana przez moduły. Dzięki temu możliwe jest wydłużenie pracy instalacji w momencie zaniku napięcia z sieci.

Ile kosztuje takie rozwiązanie?

Falownik GoodWe BT jest zatem rozwiązaniem, które jest w stanie zmodernizować dowolny trójfazowy system fotowoltaiczny i zapewnić możliwość magazynowania energii i pracy jako zasilania rezerwowego. Koszt takiego rozwiązania to około 9 700 zł brutto, przy założeniu 8 proc. stawki VAT.

Koszt magazynu energii w zależności od pojemności

Koszty rozbudowy mikroinstalacji fotowoltaicznej o magazyn energii w przypadku mikroinstalacji z falownikiem, który ma możliwość współpracy z magazynem energii i funkcję zasilania rezerwowego zostały przedstawione w poniższej tabeli.

Pojemność magazynu energii[kWh]Cena magazynu energii[zł]Cena jednostkowa magazynu energii[zł/kWh]
5,128 000 zł5 500 zł
7,735 600 zł4 600 zł
10,243 000 zł4 200 zł
Koszty - kompleksowy montaż magazynu energii.
Źródło: GLOBENERGIA

Magazyn o pojemności 5,1 kWh to wydatek rzędu 28 tys. zł, co w przeliczeniu na jedną kilowatogodzinę daje nam około 5,5 tys. zł. Kompleksowy montaż magazynu o pojemności 7,7 kWh to już koszt ponad 35 600 zł. Wraz ze wzrostem pojemności magazynu energii spada cena jednostkowa za 1 kWh. Przy pojemności 7,7 kWh, cena jednostkowa spada do 4 619 zł. W przypadku, gdy w instalacji funkcjonuje zwykły falownik sieciowy koszty te należy powiększyć o około 9 700 zł brutto - jest to koszt dodatkowego falownika, który umożliwia ładowanie magazynu. A czy można uniknąć tego wydatku?

Zdaniem Bogdana Szymańskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, osoby inwestujące w mikroinstalację fotowoltaiczną, nawet jeżeli decydują się na instalację bez magazynu energii powinny rozważyć montaż falownika hybrydowego.

Dzięki temu w przyszłości rozbudowa instalacji o magazyn energii nie będzie wiązała się z koniecznością zakupu nowego falownika i wysokimi kosztami. Można ich uniknąć od razu decydując się na falownik hybrydowy.

Bogdan Szymański, SBF POLSKA PV

Ekspert SBF POLSKA PV zauważa, że falowniki hybrydowe są droższe od zwykłych falowników sieciowych o około 2-3 tys. zł. Jest to niższy wydatek niż montaż nowego falownika.

Ile kosztuje magazyn energii? Koszty kompleksowego montażu magazynu energii do istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej z falownikiem hybrydowym
Źródło: GLOBENERGIA
Ile kosztuje magazyn energii? Koszty kompleksowego montażu magazynu energii do istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej z falownikiem hybrydowym
Źródło: GLOBENERGIA

Ważne! Rozbudowa instalacji o magazyn energii

Fakt rozbudowy mikroinstalacji fotowoltaicznej o magazyn energii należy zgłosić do właściwego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Pamiętaj! Warunkiem powodzenia takiej rozbudowy jest posiadanie wystarczającej mocy umownej dla budynku (moc magazynu energii sumuje się z mocą instalacji). W przypadku, gdy inwestor nie zgłosi rozbudowy mikroinstalacji, zgodnie z ustawą może otrzymać karę finansową.

Magazyn energii a system opustów

Ponadto, prosumenci rozliczający się w ramach systemu opustów (net-metering) muszą mieć na uwadze to, że dołożenie magazynu może skutkować wejściem w gorszy stosunek rozliczania energii. Jeżeli suma mocy magazynu i instalacji przekroczy 10 kW, wtedy z wirtualnego magazynu prosument będzie mógł odebrać 70 proc. energii wprowadzonej do sieci zamiast 80 proc. (mikroinstalacje poniżej 10 kW).

Źródło: GLOBENERGIA

Zobacz również