Siemens opublikował zdjęcia naprawdę olbrzymich łopat B75 wirników turbin wiatrowych. Jak można się spodziewać, turbiny prototypowe, które używają tych łopat, odznaczają się kilkoma oszałamiającymi wielkościami. Co ciekawe, 75-metrowe łopaty składają się z jedne- go komponentu wykonanego z żywicy epoksydowej i balsa wzmocnionego włóknem szklanym. Całość została od- lana w gigantycznej formie, wykorzystując proces, który Siemens sprytnie nazwał IntegralBlade.
Początkowo trzy łopaty B75 zostaną oddane do użytku w prototypie turbiny wiatrowej o mocy 6 MW na morzu w krajowym centrum badania w Østerild w Danii. Pełny obrót turbiny obejmie 18.600 m², a końcówki łopat osiągną prędkość 290 km/h. Przy prędkości wiatru 10 m/s w turbinę będzie uderzać 200 ton powietrza na sekundę. Długość nowej łopaty firmy Siemens wynosząca 75 metrów jest zbliżona wielkością do rozpiętości skrzydeł Airbusa A380.
Siemens ma już zainstalowane 6 MW turbiny na brytyjskiej farmie wiatrowej Gunfleet Sands, aczkolwiek tylko z 60-metrowymi łopatami. Firma oznaczyła łopaty jako „QuantumBlade”, twierdząc jednocześnie, że ważą one 20% mniej niż konwencjonalne ostrza. Redukcja wagi została osiągnięta dzięki zastosowaniu specjalnie zaprojektowanych profili typu blade, które również są ukształtowane w taki sposób, aby zapewnić maksymalną wydajność wirnika przy wielu różnych prędkościach wiatru.
Łukasz Sojczyński
Źródło: www.gizmag.com