Pompy ciepła to urządzenia grzewcze bazujące na odnawialnych źródłach energii. Rozwój technologii energooszczędnych sprawił, że na rynku pojawiło się wiele typów pomp ciepła. Głównym kryterium ich podziału jest rodzaj dolnego źródła ciepła. Według tej systematyki pompy dzielimy na: gruntowe, wodne i powietrzne.

Ze względu na mało kłopotliwą instalację dużą popularnością cieszą się urządzenia typu powietrze/woda. Występuje wśród nich największe zróżnicowanie konstrukcyjne. Systemem najstarszym są urządzenia typu przedmuchowego do ustawienia wewnętrznego lub zewnętrznego. W instalacjach tego typu powietrze (z zewnątrz lub wewnątrz budynku) doprowadzane jest do pompy kanałem dolotowym i kierowane na parownik umieszczony w pompie. Sprężarka, zawór rozprężny i skraplacz również umieszczone są w obudowie pompy. Schłodzone powietrze usuwane jest kanałem wylotowym na zewnątrz budynku. Stiebel   Eltron   w   swojej   ofercie   zaprezentował nową pompę ciepła typu powietrznego.

WPL 10 AC – Pompa ciepła powietrze/woda
To wydajna pompa ciepła typu powietrze/woda przeznaczona do ogrzewania (podłogowego i radiatorowego) i chłodzenia pomieszczeń oraz podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Kompaktowe, niewielkie urządzenie w metalowej obudowie dostępne jest w wersji do ustawienia i zawieszenia na zewnątrz budynku. Stylowe wzornictwo oraz małe gabaryty doskonale pasują do każdego projektu   budowlanego.   Pompa   zawiera   wszystkie podzespoły wymagane do pracy i odpowiednie zabezpieczenia. Polecana jest szczególnie do nowych budynków. (…)

Nowa pompa przeznaczona jest zarówno do pracy pojedynczej lub w kaskadach (do 6 sztuk w kaskadzie dla c.o. i do 2 sztuk dla chłodzenia). Dla zapewnienia pracy w systemie biwalentnym i monoenergetycznym i stałej wysokiej temperatury wody użytkowej urządzenie wyposażone jest w grzałkę elektryczna o mocy 8,8 kW. Sterowanie odbywa się poprzez zewnętrzny regulator pogodowy za pośrednictwem złącza – BUS. Wysoka jakość urządzenia potwierdzona została certyfikatami i znakami jakości. Pompa ciepła WPL 10 AC posiada:

•             Etykietę efektywności energetycznej ErP READY 2015 – dokument potwierdzający spełnienie wymagań dyrektywy EU ErP Directive. „Energy using Products“ tzw. Dyrektywa ekoprojektu – uchwalona przez UE w 2005r., nowelizowana w 2009 r., rozszerzona o produkty „związane z energią”. Dyrektywa często nazywana w skrócie „dyrektywa ErP”.

•             Znak jakości Q EHPA – potwierdza wysoką jakość pompy ciepła, nadawany jest przez niezależną jednostkę badawczą akredytowaną do ISO 17025, potwierdza testy pompy ciepła zgodne z normą EN 14511. (…)

Opracowanie : Anna Wańska
Źródła:
•             Stiebel Eltron Sp. z o.o.
•             Materiały redakcyjne

Cały artykuł w numerze 2/2014
2014 2 GLOBEnergia