Szwedzi wykorzystają wodór w metalurgii

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia

Podziel się

Szwedzi rezygnują z węgla w metalurgii - zastąpią go wodorem

Wytapianie metali i tworzenie stopów jest procesem wymagającym bardzo wysokich temperatur. Energia potrzebna do ich uzyskania jest najczęściej otrzymywana przez wykorzystanie węgla. Ma go zastąpić wodór, który pomoże zwiększyć ekologiczność całego procesu.

Szwecja bardzo mocno rozwija swoją energetykę opartą na odnawialnych źródłach energii. Swoje cele OZE zaplanowany na 2030 zrealizuje najprawdopodobniej jeszcze przed końcem obecnego roku. Jednocześnie, Szwecja jest jednym z największych w Europie eksporterów rud żelaza oraz producentem stali. W tej sytuacji łatwo zrozumieć, że opracowanie metody "czystego" jej wytopu jest ważnym punktem w ich transformacji energetycznej. Szacuje się, że otrzymanie każdej tony stali wiąże się z emisją dwóch ton CO2 do atmosfery.

Z tego powodu w miejscowości Lulea powstaje pierwsza na świecie huta, która nie będzie wykorzystywała węgla do redukcji żelaza. Zakład ten został nazwany HYBRIT. Inwestycją zainteresowały się szwedzkie koncerny metalurgiczne SSAB oraz LKAB. Co ciekawe, uczestniczy w niej również tamtejszy koncern energetyczny Vattenfall oraz Swedish Energy Agency. Łączna kwota wsparcia, jaką przeznaczyły one na inwestycje przekroczyła 1,4 miliarda koron szwedzkich.

System HYBRIT ma szansę na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla całego kraju o 10%. Nowatorska huta ma uzyskać pełną moc operacyjną w 2020 roku. Do 2035 Szwedzi planują przenieść to rozwiązanie do przemysłu. Jeżeli wszystko pójdzie po ich myśli, już w 2045 całkowicie przestaną wykorzystywać węgiel w metalurgii.

Cały system ma oprzeć się na dwuetapowej redukcji rud żelaza wodorem. Proces będzie zachodził w specjalnie zaprojektowanym piecu. Jednocześnie warto zauważyć, że jedynymi produktami ubocznymi takiego wytopu żelaza będzie... woda i para wodna. Tak długo, jak wodór wykorzystywany w tym procesie będzie pochodził z elektrolizy wody, emisyjność wyniesie zero.

A clean way to make steel

Oczywiście system ma też swoje minusy. Najbardziej zauważalnym z nich będzie cena. Obecnie szacuje się, że wodorowa huta będzie około 20-30% droższa w funkcjonowaniu niż jej dawny odpowiednik.

Źródła: SSAB, insights.globalspec.com, hybritdevelopment.com

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia