50 GW OZE już za 7 lat? Jest aktualizacja Polityki Energetycznej Polski

Długo czekaliśmy na aktualizację Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku… Dokument od dawna był nieaktualny, a niektóre cele w nim zawarte już dawno zostały osiągnięte. Jak informowaliśmy w połowie marca 2023 roku, PEP 2040 miała być znana “na dniach”. Niestety tak się nie stało, aż do dziś! 3 kwietnia 2023 roku, w obecności prezesów spółek energetycznych, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa omówiła kluczowe założenia trzeciego scenariusza prognostycznego „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”. Jest to najważniejszy dokument strategiczny wskazujący kierunki dalszej transformacji energetycznej naszego kraju.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. została przyjęta w 2021 roku. Już od początku branża energetyczna sygnalizowała, że nie wszystkie wyznaczone cele są dostosowane do zmieniających się warunków na rynku energii. Wyszczególniono w dokumencie, że nastąpi m.in. istotny wzrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice powyżej poziomów wskazanych w dokumencie. Tak też się stało. Obecnie moc w fotowoltaiki przekroczyła poziom 12 GW, podczas gdy w PEP 2040 założono, że moc fotowoltaiki sięgnie 5-7 GW w… 2030 r. Czekaliśmy więc na zmiany i doczekaliśmy się! Podczas spotkania z prezesami: PKN Orlen, PGE Polskiej Grupy Energetycznej, ENEA, Tauron Polska Energia oraz PSE, minister Anna Moskwa przedstawiła założenia trzeciego scenariusza prognostycznego PEP 2040.

Źródło: MKiŚ

Co się w nich znalazło? Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, najważniejsze założenia i obszary inwestycyjne sektora elektroenergetycznego zostały określone zgodnie z czterema filarami polityki energetycznej państwa: 

  • sprawiedliwej transformacji, 
  • budowy zeroemisyjnego systemu energetycznego, 
  • poprawy jakości powietrza
  • suwerenności energetycznej. 

Są to elementy, które dookreśliły ramy transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego na najbliższe dekady.

Więcej OZE!

Zgodnie z zaktualizowanym dokumentem, możemy spodziewać się zdecydowanie większej ilości odnawialnych źródeł energii. PEP 2040 zakłada czterokrotny wzrost mocy z OZE do 2040 r. W 2040 roku w naszym miksie aż 68% mocy zainstalowanych w KSE i aż 88 GW będą stanowiły odnawialne źródła energii. Dekadę wcześniej - w 2030 roku moc OZE ma sięgnąć 50 GW. Dla porównania, obecna moc zainstalowana OZE w Polsce według danych ARE to 22 GW. W ciągu 7 lat w naszym kraju ma zostać zainstalowane ponad 2 razy więcej źródeł odnawialnych niż obecnie.

Morskie elektrownie wiatrowe mają odegrać w tym istotną rolę. Prognozuje się, że w 2030 r. ich moc zainstalowana wyniesie 5,9 GW, a dziesięć lat później – już 18 GW. Teraz - w 2023 roku moc zainstalowana w morskich elektrowniach wiatrowych wynosi 0 GW. Mamy więc trochę do nadrobienia! Energetyka wiatrowa na lądzie w 2030 r. może osiągnąć moc 14 GW, a w 2040 r. – 20 GW. A co z fotowoltaiką? Tak jak wcześniej wspomniano, w poprzedniej wersji dokumentu zakładano 7 GW w 2030 roku. Jak czytamy na stronie MKiŚ, teraz, przy założeniu racjonalnego wzrostu, w 2030 r. w Polsce może funkcjonować 27 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice, a w 2040 r. może być to już 45 GW.

Wszystko to ma się odbyć przy równoczesnym rozwoju sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, a także zapewnienia stabilnych mocy rezerwowych oraz narzędzi gwarantujących elastyczność pracy systemu. W okresie przejściowym te funkcje pełnić będą źródła węglowe i gazowe, z których Polska się nie wycofa, dopóki nie będzie w naszym kraju energetyki jądrowej.

Tak dla atomu

W PEP 2040 nie mogło też zabraknąć energetyki jądrowej. W 2040 roku energetyka jądrowa ma stanowić 23% w produkcji energii elektrycznej. PEP zakłada nowe moce w energetyce jądrowej na poziomie 7,8 GW, a także nowe technologie SMR. Atom ma pomóc w zagwarantowaniu pewnych i stabilnych dostaw energii.

Odnośnie energetyki jądrowej (wielkoskalowej i SMR) założono, że w 2040 r. moc zainstalowana wyniesie 7,8 GW, co będzie stanowić ok. 6 proc. całkowitej mocy w KSE. Generacja jądrowa pokryje ok. 23 proc. popytu na energię elektryczną

– mówiła minister Anna Moskwa.

Przyszłość polskiej elektroenergetyki w 2040 roku - jakie założenia?

Wypunktujmy jeszcze jakie założenia przyszłości polskiej elektroenergetyki w 2040 roku widzi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku to:

  • Dywersyfikacja, niezależność i bezpieczeństwo energetyczne
  • Podwojenie mocy zainstalowanej w systemie do 130 GW
  • Rozwój energetyki jądrowej, w tym SMR do 7,8 GW
  • Rozwój OZE do 88 GW
  • Węgiel jako przejściowe paliwo i stabilizator transformacji
  • Rozwój sieci przesyłowych i dystrybucyjnych
  • Budowanie lokalnych łańcuchów dostaw
  • Wdrożenie nowoczesnych technologii (H2, magazyny, DSR, in.)

W 2040 roku polska energetyka ma być o 65% mniej emisyjna, a aż 74% mocy w naszych sieciach mają stanowić OZE i atom. 73% energii ma być produkowane w sposób bezemisyjny. Możemy mieć tylko nadzieję, że to się faktycznie uda.

Projekt w wykazie prac Rady Ministrów

Przedstawienie założeń projektu przez Minister Annę Moskwę to jedno. Oprócz tego, projekt nowelizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd planuje jego przyjęcie w II kw.

Jak czytamy w wykazie, przyjęcie uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie 'Polityki energetycznej Polski do 2040 r.' ma na celu poszerzenie zakresu i zaktualizowanie prognoz długoterminowych będących elementem Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), która została zatwierdzona uchwałą Rady Ministrów nr 22/2021 z dnia 2 lutego 2021 r.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ISBnews

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia