Specustawa ma przyspieszyć rozwój elektrowni szczytowo-pompowych

W ubiegłym roku rząd zapowiedział, że przyspieszy rozwój elektrowni szczytowo-pompowych. O ich dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego przekonaliśmy się po awarii w elektrowni w Bełchatowie. Do końca tego roku Rada Ministrów przyjmie specustawę, zaproponowaną przez ministra klimatu i środowiska.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Jak czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, w czwartym kwartale 2022 roku zostanie przyjęty projekt ustawy mający na celu przyspieszenie realizacji inwestycji w elektrownie szczytowo-pompowe. Tych powstaje obecnie mniej ze względu na duże koszty inwestycyjne. Pomimo wielu zalet elektrowni szczytowo-pompowych oraz dynamicznego rozwoju OZE i generacji rozproszonej, w Polsce od wielu lat, oprócz działań modernizacyjnych, nie powstała jednak żadna nowa elektrownia szczytowo-pompowa.

Bariery prawne - wydłużenie procesu inwestycyjnego

Rząd wyjaśnia, że kluczową barierą w powstawaniu nowych elektrowni szczytowo-pompowych - oprócz braku dogodnych miejsc na lokalizację tych elektrowni (przewaga terenów nizinnych na obszarze Polski) - jest pomijanie w przepisach wielu ustaw elektrowni szczytowo pompowych.

Bariery prawne polegają na konieczności przeprowadzenia standardowego procesu inwestycyjnego związanego z brakiem zakwalifikowania budowy lub modernizacji elektrowni szczytowo-pompowej jako inwestycji celu publicznego. Ze względu na wieloetapowość i znaczny rozmiar inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej podlega ona szeregowi ograniczeń i wymagań administracyjnych zawartych w różnych aktach prawnych, które prowadzą do znacznego wydłużenia procesu inwestycyjnego. Jest to m.in. obowiązek uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgody wodnoprawnej, pozwolenia na budowę, itd.

Czytamy na stronach rządowych

Projekt pozwoli na wydanie dla inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej kompleksowej decyzji o lokalizacji celu publicznego, łączącą w sobie aspekty decyzji lokalizacyjnej, podziałowej i wywłaszczeniowej. Oprócz powyższego, rekomenduje się wprowadzenie szczególnego trybu pozyskiwania gruntów, w oparciu o decyzję kompleksową.

Bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej

W projekcie UD453 wskazano, że magazyny energii elektrycznej w postaci elektrowni szczytowo-pompowych nabierają również szczególnego znaczenia w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i konieczności szybkiego dostarczenia mocy do systemów energetycznych. Co więcej, zgodnie z założeniami Polskiej Polityki Energetycznej do roku 2040 (PEP2040) na koniec okresu objętego tym dokumentem, OZE ma stanowić prawie 50 proc. łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej w polskim systemie elektroenergetycznym.

W ustawie przewidziano szereg ułatwień administracyjnych na etapie inwestycyjnym. Do dodatkowych ułatwień należą m.in. wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zniesie podwójnego naliczania opłat sieciowych, zwolnienie z połowy opłaty za przyłączenie magazynu do sieci, zwolnienie z obowiązku przedstawiania świadectw pochodzenia do umorzenia, w tym z OZE, z kogeneracji oraz świadectw efektywności energetycznej, energii pobranej z sieci przez magazyn, w części która została następnie po jej zmagazynowaniu wprowadzona do sieci, a także zwolnienie z opłaty przejściowej, z opłaty mocowej oraz opłaty kogeneracyjnej.

Źródło: gov.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia