Nowy rekord wydajności modułów PERC!

technologia perc
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

technologia perc

Podziel się

Firma podała, że rekord został zweryfikowany przez Krajowe Centrum Nadzoru i Inspekcji Jakości Produktów Fotowoltaicznych (CPVT) w Chinach.

Sprawność powyżej 24 procent!

W lutym 2018 roku LONGi Solar odnotował zweryfikowaną rekordową wydajność ogniw PERC na poziomie 23,6 procent. Obecnie, wartość ta osiągnęła 24,06%!

CPVT przetestowało ogniwa monokrystaliczne w oparciu o technologię PERC w standardowym wymiarze płytki półprzewodnikowej 156,75 x 156,75 mm2, które dostarczył producent. Moduły zostały zbadane w standardowych warunkach testowych dla charakterystyki prądowo-napięciowej.

Moduły coraz bardziej wydajne!

Nastąpiła gwałtowna fala pobijania rekordów komórek PERC. W październiku 2017 r. LONGi Solar pobił rekordową wydajność monokrystalicznego modułu PERC z wymiarami płytek komercyjnych o 22,71%, podczas gdy wcześniejszy rekord, który został złamany przez Fraunhofer-ISE to 22,61%.

Zgodnie z roczną analizą PV Tech, wydatki firmy LONGi na badania i rozwój w sektorze produkcji energii słonecznej przez wzrosły z 89,23 mln USD w 2016 r., do 175,5 mln USD w 2017 r. Stanowi to wzrost o 96,67%!

Moduły PERC – charakterystyka

Skrót PERC pochodzi od słów Passivated Emitter Rear Cell. Można to przetłumaczyć jako ogniwa ze spodnią pasywacją emitera. Ogniwo PERC odróżnia się od klasycznego ogniwa budową spodniej części. Między górną częścią elektrody a dołem złącza P-N znajduje się wstawka izolatora, którego zadaniem jest ograniczenie przyciągania elektronów do aluminiowej elektrody dolnej. Dodatkowo, spodnia pasywacja złącza powoduje odbicie promieni słonecznych z powrotem do bazy ogniwa. Kontakt elektrody ze złączem P-N jest zapewniony dzięki otworom wyciętym przy pomocy lasera. Spodnia pasywacja ogniwa fotowoltaicznego sprawia, że ogniwo uzyskuje wyższą moc. Wszystko dzięki lepszemu wykorzystaniu promieniowania podczerwonego o dużej długości fali. W klasycznym ogniwie uwalnia ono elektrony w tylnej części ogniwa lub przechodzi przez ogniwo, generując ciepło.

Zdolność wykorzystania światła o większej długości fali przez ogniwa PERC przekłada się na wyższą wydajność – szczególnie rano, wieczorem lub w pochmurne dni. Przy aktualnych trendach rynkowych osoby szukające produktów ze średniej i wyższej półki w umiarkowanej cenie zdecydowanie powinny rozważyć wybór technologii PERC.

Popularyzacja modułów PERC sprawiła, że dziś ich ceny na rynku niewiele odbiegają od cen klasycznych modułów monokrystalicznych. Są też istotnie niższe od innych wysokosprawnych modułów PV, jak HIT czy all-back-contact.

Źródło: PV-Tech, GLOBEnergia

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia