Czy roboty zastąpią instalatorów OZE? Jeden z nich pomaga montować moduły PV

Postęp technologiczny wpływa nie tylko na zwiększenie jakości komponentów fotowoltaicznych, ale optymalizację procesu montażu dużych farm fotowoltaicznych. Jeden z koncernów energetycznych zaprezentował robota o nazwie Atlas. Sztuczna inteligencja ma wspomóc montaż modułów PV na dużych farmach fotowoltaicznych, wspierając instalatorów w pracach związanych m.in. podnoszeniem i mocowaniem ciężkich modułów.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Sztuczna inteligencja jest szansą na przyspieszenie realizacji budowy nowych farm fotowoltaicznych na świecie. Czy roboty całkowicie zastąpią instalatorów fotowoltaicznych? Na razie nic na to nie wskazuje, gdyż budowa farmy PV wymaga nie tylko instalacji modułów, ale także odpowiedniego ich podłączenia i okablowania. Niemniej jednak, robot może wesprzeć instalatora w ciężkich pracach oraz je znacznie przyspieszyć. Takim przykładem jest robot Atlas. 

AES Corporation, globalna firma energetyczna z listy Fortune 500, zaprezentowała pierwszego w swoim rodzaju robota do instalacji modułów PV. Atlas stanowi duży postęp w technologii energetyki słonecznej, dzięki czemu budowa nowych farm jest szybsza, bardziej wydajna i bezpieczniejsza. Atlas został zaprojektowany przez AES w ramach wieloletniego procesu innowacji i zbudowany we współpracy z Calvary Robotics i innymi podmiotami technologicznymi. Nie podano szczegółowej specyfikacji robota. 

Nowy robot Atlas firmy AES umożliwia szybkie wdrażanie nowych zasobów PV na skalę, która pomoże zaspokoić zapotrzebowanie na bardziej ekologiczną, bezemisyjną energię. Według BloombergNEF, aby rynki i organizacje mogły utrzymać się na drodze do realizacji swoich zobowiązań w zakresie neutralności klimatycznej, do 2030 roku na całym świecie potrzebne będzie 455 GW nowych instalacji słonecznych rocznie, co stanowi ponad trzykrotność mocy zainstalowanej w 2020 roku. Energia elektryczna odgrywa kluczową rolę w przyszłości opartej na zerowej emisji netto, natomiast energia słoneczna jest coraz bardziej atrakcyjną opcją jako jedno z najbardziej opłacalnych źródeł OZE. 

-Nasza branża ryzykuje tym, że nie będzie w stanie osiągnąć tego celu, jeśli nadal będziemy wdrażać bezemisyjną enegetykę w obecnym tempie - powiedział Chris Shelton, starszy wiceprezes i dyrektor ds. produktów w AES. 

Dodał, że wyposażony w sztuczną inteligencję, pierwszy w swoim rodzaju robot Atlas automatyzuje budowę nowych zasobów PV umożliwiając bezpieczniejsze środowisko pracy, krótsze terminy realizacji projektów i niższe ogólne koszty energii.

Zespoły AES będą używać robota Atlas jako narzędzia nowej generacji podczas budowy nowych projektów PV. Atlas uzupełni wykwalifikowaną siłę roboczą inwestora, zapewniając jej bezpieczeństwo i wykonując ciężkie prace związane z podnoszeniem, umieszczaniem i mocowaniem modułów fotowoltaicznych, jednocześnie tworząc nowe, zaawansowane technologicznie miejsca pracy.

Źródło: AES

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia