EDF inwestuje gigantyczne pieniądze w magazynowanie energii

Już od jakiegoś czasu Francja wycofuje się z energetyki atomowej. W takiej sytuacji poważne przemiany zachodzą też w EDF, który jest głównym dystrybutorem energii elektrycznej w tym państwie, a jednocześnie też największym posiadaczem takich elektrowni w Europie. Jednocześnie koncern posiada swoje oddziały w wielu krajach świata, m.in. w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Egipcie czy Arabii Saudyjskiej.

Zaledwie kilka miesięcy EDF ogłosił, że zamierza zainstalować 30 GW fotowoltaiki we Francji. Na realizację tego celu koncern daje sobie czas zaledwie do 2035 roku. Oznacza to, że w ciągu jedynie 17 lat kraj ten czterokrotnie zwiększy swoje zasoby fotowoltaiki.

Okazuje się, że ambitne plany nie dotyczą jedynie generacji energii, ale też jej przechowywania. Kilka dni temu EDF ogłosił, że zamierza stać się europejskim gigantem sektora energy storage. Firma zamierza zainstalować magazyny energii o łącznej mocy… 10 GW. Tak gigantyczna inwestycja pochłonie około 8 miliardów dolarów.

Image result for energy storage tesla

Jednocześnie EDF zamierza montować swoje instalacje też w Afryce. Według firmy, region ten ma ogromny potencjał z powodu dużej liczby osób bez dostępu do sieci elektroenergetycznej. Tutaj ambicje francuskiego koncernu także sięgają wysoko – zamierzają oni stać się liderem w sektorze na całym kontynencie.

Na chwilę obecną koncern planuje wystartować z trzema magazynami energii w Europie, które mają pomóc w bilansowaniu systemu elektroenergetycznego. Na ich zbudowanie firma pozostawia sobie 12 miesięcy. Jednocześnie EDF zamierza w następnym czasie poszerzyć swoją ofertę „solar plus storage” w Afryce.

Już jakiś czas temu australijski magazyn energii Elona Muska pokazał, jak dochodowa jest branża energy storage. Okazało się, że ten wysoce zautomatyzowany system jest w stanie ograniczyć koszty związane z zarządzaniem siecią elektroenergetyczną o około 90%. Łatwo było przewidzieć, że znajdą się firmy chętne do uczestniczenia w branży. Tymczasem EDF ma już doświadczenie w tej dziedzinie. W styczniu utworzył on magazyn energii o mocy 30 MW w USA.

Źródło: www.pv-magazine.com

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia