Jak zwiększyć poziom autokonsumpcji energii z instalacji fotowoltaicznej?

fotowoltaika, pobór energii
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

fotowoltaika, pobór energii

Podziel się

System opustów to możliwość magazynowania energii w sieci i odebrania tej energii w momencie kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje.

W okresach wzmożonego zapotrzebowania lub mniejszej produkcji, prosument może pobrać z sieci tę energię w ilości pomniejszonej o współczynnik ilościowy.

Dla instalacji o mocy do 10 kWp jest to współczynnik ilościowy 0,8, a dla instalacji powyżej 10 kWp jest to współczynnik 0,7. W praktyce oznacza to możliwość odebrania energii wysyłanej do sieci pomniejszonej o 20 lub 30%.

Co zrobić, by w jak największym stopniu zagospodarować energię z instalacji fotowoltaicznej, a tym samym by jak najmniej energii zostawić w sieci?

Poziom autokonsumpcji można zwiększyć w bardzo prosty sposób. Wystarczy zmienić sposób eksploatacji budynku. Oto kilka sposobów:

  1. Stosuj urządzenia AGD z tzw. funkcją opóźnienia lub planowania, by pracowały w momencie, kiedy instalacja produkuje energię.- Zaplanuj cykl prania i suszenia na czas, kiedy nie ma Cię w domu.
    - Zaplanuj pracę zmywarki na czas nieobecności domowników, w ciągu dnia
    - Wysteruj chłodzenie pomieszczeń tak, by po powrocie do domu mieć komfortową temperaturę
    - W weekendy uruchamiaj piekarnik, gotuj i sprzątaj w ciągu dnia.
  2. Planując modernizację lub budowę domu pomyśl o inwestycji w pompę ciepła do ogrzewania, chłodzenia, przygotowywania c.w.u. Nowoczesne pompy ciepła mają możliwość współpracy z instalacją fotowoltaiczną.

Pompa ciepła zagospodaruje energię z PV!

W momencie kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje energię, a zapotrzebowanie budynku na cele gospodarcze jest bardzo małe, energię może wykorzystać pompa ciepła. Mało tego - pompa ciepła za pomocą specjalnego licznika sama może się załączyć, mając informację, że ma do dyspozycji odpowiednią ilość energii.

Pompa ciepła i licznik energii elektrycznej - współpraca według Viessmann

Zabudowany w pompie ciepła regulator Vitotronic 200 WO1C otrzymuje informację z licznika energii elektrycznej, o odpowiedniej ilości energii. Reaguje on załączając do pracy pompę ciepła, a więc włączając tryb zużycia energii własnej z fotowoltaiki na cele:

  1. przygotowania ciepłej wody użytkowej, lub
  2. podgrzewu zasobnika buforowego C.O., lub
  3. podgrzewu pomieszczeń, lub
  4. chłodzenia pomieszczeń, lub
  5. podgrzewu wody basenowej, lub

Funkcje te mogą następować po sobie w sytuacji, kiedy mamy wystarczającą ilość energii ze słońca.

Pamiętając o tym, że pompy ciepła powietrze/woda wyposażone są w sprężarkę z płynną regulacją mocy, automatyka tak dobiera obciążenie, aby wykorzystywać w głównej mierze energię oddawaną do sieci.

Źródło: Viessmann

Oznacza to, że w przypadku kiedy ilość energii oddawanej do sieci spadnie, co może być spowodowane zacienieniem instalacji lub zwiększonym poborem energii przez pozostałe urządzenia zainstalowane w budynku, automatyka obniży moc sprężarki, aby dopasować się do aktualnych nadwyżek energii.

Takie rozwiązanie umożliwia zwiększenie autokonsumpcji energii nawet o kilkanaście procent, a co za tym idzie mniej energii zostaje oddane do sieci, co przekłada się na mniejsze “koszty” magazynowania w sieci elektroenergetycznej.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia