Śląsk otrzyma 26 mln zł na wdrożenie Programu ochrony powietrza


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże blisko 26 mln złotych dotacji dla Województwa Śląskiego na wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego w ramach unijnego projektu LIFE.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Wczoraj w Katowicach została podpisana umowa dotycząca projektu pn. „Śląskie. Przywracamy błękit.” Porozumienie dotyczy kompleksowej realizacji programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, w wyniku której województwo śląskie przybliży się do osiągnięcia celu strategicznego, jakim jest dobra jakość powietrza w regionie. Projekt wspiera działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, np. termoizolacja budynków w zakresie wynikającym z audytu energetycznego.

Program LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej koncentrujący się wyłącznie na rozwiązywaniu ważnych problemów środowiskowych i klimatycznych, szczególnie przez stosowanie innowacyjnych rozwiązań dotyczących ich ochrony.

- LIFE wspiera ambitne podmioty, które chcą podejmować działania na rzecz środowiska, chronić nasze naturalne dziedzictwo i zmagać się ze zmianami klimatu, a NFOŚiGW im w tym pomaga, udostępniając swoje środki i wiedzę ekspercką – powiedział wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski.

Zielone Śląskie

Środki wspierają także realizację Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego Zielone Śląskie. Jednym z celów strategicznych jest zapewnienie wysokiej jakość środowiska i przestrzeni w regionie, między innymi poprzez wspieranie wdrożenia i egzekwowania rozwiązań poprawiających jakość powietrza, podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców i kształtowanie postaw proekologicznych, a także poprzez wspieranie rozwiązań ograniczających niską emisję, w tym poprawę standardu energetycznego zabudowy mieszkaniowej i budynków użyteczności publicznej. 

- Projekt "Śląskie. Przywracamy błękit" umożliwi mieszkańcom regionu łatwe znalezienie fachowej porady w zakresie wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz jej finansowania, pozwoli także na podniesienie świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw proekologicznych. W efekcie pomoże przekonać mieszkańców regionu, że warto podnieść efektywność energetyczną domu i zmienić sposób jego ogrzewania na bardziej ekologiczny, z korzyścią dla budżetu domowego i dla zdrowia wszystkich mieszkańców Śląska - wyjaśnia Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Przedsięwzięcie jest jedynym polskim projektem zintegrowanym, jaki uzyskał dofinansowanie w naborze LIFE 2020 i jednym z czterech, jakie uzyskały dofinansowanie w perspektywie finansowej LIFE 2014-2020.

Źródło: NFOŚiGW

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia