Ulga termomodernizacyjna – jak wpłynie na zainteresowanych programem Czyste Powietrze?

sieć miejska
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

sieć miejska

Podziel się

29 listopada 2018 br. Prezydent popisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Celem ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wprowadzenie do systemu prawnego:

  •  nowej ulgi podatkowej – ulgi termomodernizacyjnej, która ma stanowić uzupełnienie działań realizowanych w ramach programu „Czyste powietrze” zachęcających do termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
  • nowego zwolnienia podatkowego (w podatku dochodowym od osób fizycznych) świadczeń otrzymanych ze środków NFOŚiGW lub WFOŚiGW w ramach programów mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery.

Kto skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej?

Przyglądając się zapisom ustawy należy zaznaczyć, że z ulgi termomodernizacyjnej będą mogli skorzystać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatnicy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Na czym polega ulga termomodernizaycjna?

Ustawa zakłada, że ulga termomodernizacyjna będzie polegała na wprowadzeniu prawa do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów), które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Ulgą termomodernizacyjną zostaną objęte wydatki, które zostaną poniesione na materiały budowlane, urządzenia i usługi wskazane w drodze rozporządzenia wydanego przez stosowne ministerstwa.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. i ma znaleźć zastosowanie po raz pierwszy do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Ulga termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze

W odniesieniu do programu Czyste Powietrze, odliczeniu od dochodu (przychodu) mają podlegać wszystkie wydatki na termomodernizację, przy czym ogólna kwota odliczeń nie będzie mogła przekroczyć 53 tys. zł, bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach.

Podpisana przez Prezydenta ustawa przewiduje też zwolnienie podatkowe od otrzymanych dotacji na termomodernizację budynków. Zmiany prawa w tym zakresie wynikają z tego, że dotychczasowa ustawa nie przewidywała takich zwolnień. Oznaczało to, że każdy kto otrzymał dotację, musiał zapłacić od niej podatek.

Henryk Kowalczyk wyjaśniał, jeszcze na etapie procedowania ustawy przez Senat zapewniał, że beneficjenci na tym nie stracą, a wręcz mogą zyskać. Dla osób, które nie płacą PIT dotacja będzie zachowana zgodnie z tym, co jest. Ta korekta będzie dotyczyć tylko tych, którzy będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia