Ile kosztuje pompa ciepła do c.w.u.?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Pompy ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej to termodynamicznie ogrzewacze wody. Zasobnik wody o pojemności od 200 do 300 litrów zintegrowany z pompą ciepła zabezpiecza ciepłą wodę użytkową dla 4 – 8 osobowej rodziny. Pompa ciepła wyposażona w inteligentny sterownik dotykowy oferuje możliwość współpracy z domową instalacją solarną lub kotłem c.o. Pompa do c.w.u. wyposażona jest zazwyczaj w grzałkę elektryczną, która może służyć jako dodatkowe źródło ciepła np. przy wzmożonym zapotrzebowaniu na c.w.u. lub do realizacji trybu Antylegionella. Jest to też rozwiązanie wyjątkowo komfortowe.

Pompy ciepła do c.w.u. – gdzie zamontować?

Pompy ciepła do c.w.u. mogą pobierać energię z powietrza wewnętrznego lub z powietrza zewnętrznego. Z instalacyjnej praktyki wynika, że najczęściej znajdują one swoje miejsce w pomieszczeniach typu kotłownia, piwnica, spiżarnia, pralnia, czy garaż. Warunkiem jest dostęp do energii elektrycznej i przyłącza bieżącej wody. Pompa ciepła z kanałami doprowadzającymi powietrze wewnętrzne/zewnętrzne może być zlokalizowana w każdego rodzaju pomieszczeniu.

W przypadku montażu pompy ciepła na zewnątrz budynku, należy wybrać miejsce, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie 5 – 35 st.C, gdzie możliwe jest odprowadzenie kondensatu, bez utrudnionego dostępu do energii elektrycznej.

Zalety pomp ciepła do c.w.u.

Wśród zalet pomp ciepła do c.w.u. należy wymienić:

  • pracę wtedy, gdy jest zapotrzebowanie na c.w.u.,
  • brak problemów z przegrzewaniem,
  • pracę niezależną od warunków pogodowych,
  • możliwość dopasowania urządzenia do modernizowanego systemu grzewczego
  • bezobsługowość
  • wygodę

Ile kosztuje pompa ciepła do c.w.u.?

Od kilku lat redakcja regularnie pyta producentów i dystrybutorów pomp ciepła o ich ceny i parametry.

Ile kosztuje pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej? Tym razem zapytaliśmy producentów i dystrybutorów o 14 modeli urządzeń dostępnych na polskim rynku. To pompy ciepła do c.w.u. wyposażone w podgrzewacze o pojemności 200–300 l, odpowiednie dla typowej polskiej rodziny.

Średnia cena pompy ciepła do c.w.u.

Z danych zebranych od producentów wynika, że w pompę do ciepłej wody użytkowej w 2019 roku należało zainwestować ok. 7 500 –12 340 zł (bez VAT). Dla porównania, w 2018 roku ceny wahały się od 7 499 do 13 350 zł (bez VAT), więc były na podobnym poziomie.

Inne parametry pomp

Oprócz samych cen, przeanalizowano również inne parametry pracy urządzeń.
Oferowana gwarancja wahała się od 2 do 5 lat, a maksymalna temperatura wody użytkowej od 55 do 65 ⁰C. COP (A7/W10-55) wahało się od 2,9 do 4,1, a COP (A15/W10-55) od 3,27 do 5,2. Moc akustyczna analizowanych urządzeń wahała się od 36,6 do 61 dB.


Co w pompach ciepła generuje hałas?

Sprawdź TUTAJ


Pompy ciepła do c.w.u. to duże urządzenia – ich wysokość sięga nawet dwóch metrów. Waga urządzeń zebranych w zestawieniu oscylowała w okolicach 120 kg. W zależności od producenta, modele zostały wyposażone w podgrzewacze o pojemności 200–300 l.

Dowiedz się więcej!

Pełny przegląd urządzeń znajdziesz TUTAJ 

Ile kosztują inne rodzaje pomp ciepła?

  • Ceny gruntowych pomp ciepła sprawdź TUTAJ
  • Ceny powietrznych pomp ciepła typu MONOBLOK sprawdź TUTAJ
  • Ceny powietrznych pomp ciepła typu SPLIT sprawdź TUTAJ
https://globenergia.pl/ograniczanie-emisji-halasu-z-pompy-ciepla-na-etapie-projektu-montazu-i-eksploatacji/
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia