OZE wyprzedza atom – produkcja energii z wiatru i słońca to już 10% światowej generacji

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez przedsiębiorstwo naftowe BP, energia słoneczna i wiatrowa osiągnęły 10,2 proc. udziału w globalnym wytwarzaniu energii w 2021 roku. Po raz pierwszy obie technologie dostarczyły ponad 10 proc. światowej energii. Dane pokazują, że transformacja energetyczna nabiera dynamiki. Czy kolejne lata również będą pomyślne dla odnawialnych źródeł energii?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

2020 był lepszy dla OZE

Koncern BP, w swoim przeglądzie “Statistical Review of World Energy” przedstawiającym dane z 2021 r., wykazało wysoki wzrost mocy zainstalowanych w systemach generacji energii opartych na odnawialnych źródeł energii. W 2021 r. na świecie przybyło 226 GW mocy źródeł odnawialnych. Wzrost ten był bliski rekordowego wzrostu, który został osiągnięty w 2020 r. Wówczas zainstalowano 236 GW energii słonecznej.

W 2021 r. na całym świecie zainstalowano około 132,8 GW mocy w energetyce słonecznej. 53 GW z mocy przyłączonej w 2021 r. powstało w Chinach, co stanowi prawie 40 proc. Zgodnie z raportem BP, Stany Zjednoczone były na drugim miejscu pod względem wdrażania energii słonecznej na świecie (19,9 GW). Na trzecim miejscu uplasowały się Indie, które zainstalowały 10,3 GW. Trend ten ma się wzmagać w następnych latach.

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych (z wyłączeniem energii wodnej) na całym świecie w 2021 r. wzrosła o prawie 17 proc. Energia z wiatru i słońca odpowiadała za ponad połowę wzrostu światowej produkcji energii w ciągu ostatnich dwóch lat. Jej udział w elektroenergetyce osiągnął prawie 13 proc. i był wyższy niż udział energetyki jądrowej (9,8 proc.), co wydarzyło się pierwszy raz. Wraz z energetyką wodną, OZE na świecie odpowiada za około ¼ całkowitej generacji elektryczności.

Wyzwanie na obecne czasy

Główny ekonomista BP, Spencer Dale, twierdzi, że nisko i zeroemisyjne źródła energii, które są potrzebne do osiągnięcia szybkiej i głębokiej dekarbonizacji istnieją już dziś – energia wiatrowa i słoneczna, biopaliwa, niebieski i zielony wodór, wychwytywanie, wykorzystanie i składowanie dwutlenku węgla i usuwanie dwutlenku węgla. Dale uważa, że obecnie to nie opracowywanie nowych technologii jest wyzwaniem, a ich wdrażanie w niespotykanym dotychczas tempie i skali.

Likwidacja problemu emisji

Mimo, że energetyka słoneczna i wiatrowa osiągnęła nowe wyżyny, a ich osiągnięcia stanowią bardzo dobry prognostyk przed energetyką odnawialną, BP podało, że węgiel pozostał dominującym paliwem wykorzystywanym w produkcji energii w 2021 roku, a jego udział wzrósł do 36 proc. (rok wcześniej był na poziomie 35,1 proc.). Związane jest to przede wszystkim z postępującą elektryfikację krajów mniej zaawansowanych technologicznie. O problemach tych krajów w kontekście rozwoju fotowoltaiki pisaliśmy TUTAJ. Dale ujął w raporcie, że chociaż poczyniono gigantyczne postępy w suwerennych zobowiązaniach, mających na celu osiągnięcie zerowej emisji netto, w ujęciu globalnym te rosnące ambicje muszą jeszcze zostać przełożone na namacalny postęp. Emisje dwutlenku węgla rosną z każdym rokiem od czasu powzięcia paryskich celów klimatycznych. Ożywiona aktywność gospodarcza po blokadach wynikających z restrykcji wprowadzonych podczas pandemii COVID-19 spowodowała wzrost światowej emisji CO2 z działalności energetycznej o 5,7 proc.

Zmiany w światowej emisji CO2
Źródło: Ağbulut 2019.

Podsumowanie

Pod koniec 2021 r. na całym świecie rozmieszczono łącznie nieco ponad 843 GW energii słonecznej. Moc całkowita zainstalowana w fotowoltaice przekroczyła 1 TW w kwietniu bieżącego roku, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Analiza opublikowana w zeszłym roku przez organizację badawczą BloombergNEF wykazała, że rocznie będzie musiało być instalowane co najmniej 455 GW nowych mocy w farmach słonecznych do końca tej dekady, aby globalna gospodarka osiągnęła zerowy poziom emisji netto do 2050 r.

Źródło: iea.org, irena.org, pv-tech.org.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia